כאבי ברכיים בקרב חולי פיברומיאלגיה

23663352_xlקיימים סימנים ותסמינים רבים המצביעים על נוכחות פיברומיאלגיה, ואחד מהם הוא כאבי ברכיים.

פיברומיאלגיה היא אחד המצבים המסתוריים ביותר. לעיתים קרובות מאובחנת התסמונת כתוצאה של בעיות רבות ושונות אותם חווה אדם.

אך אנשים הסובלים מהכאבים מתקשים לשמור על אורח חיים יומיומי, ועבודתם או מערכות היחסים שלהם עשויות להיפגע. אנשים רבים הסובלים מפיברומיאלגיה חווים אף דיכאון וחרדה כתוצאה מחוסר היכולת לתפקד.

לא קיים גורם ידוע לפיברומיאלגיה, אך רופאים מאמינים שמספר גורמים שונים עשויים לתרום להתפתחות המצב והחמרתו. אנשים הסובלים מכאבי פיברומיאלגיה, חווים את התסמינים באזורים שונים בגופם, עם רמות שונות של עוצמת כאב. נשים נוטות יותר מגברים לסבול מהמצב, במיוחד בגילאי עשרים עד חמישים.

הבנת כאבי ברכיים בפיברומיאלגיה

אחוז משמעותי של אנשים עם תסמונת פיברומיאלגיה סובלים מכאבי ברכיים. כאבים אלו הם תסמין אותו חווים כמעט כל האנשים עם פיברומיאלגיה, ורופאים סבורים שכאבים אלו נובעים מכאבים אחרים הקשורים לתסמונת, במיוחד כתוצאה מכאבי גב וירכיים.

הכאב מופעל באמצעות קשר בשרירים המושכים קבוצה אחרת של שרירי הברך, מה שגורם ללחץ להתמקם ברקמות המחוברות. התוצאה עשויה להיות כאב מינימאלי ביותר או משמעותי ביותר, ולהשתנות מיום ליום או אף משבוע לשבוע. במרבית המקרים, הכאב משפיע על השרירים העמוקים ומלווה בכאב משותף לאזורים אחרים בגוף, בעוצמה בלתי נסבלת ממש.

רוב האנשים הסובלים מכאבי ברכיים המזוהים עם פיברומיאלגיה, חווים את הכאב בברך אחת בלבד, אך עד מהרה הכאב עובר אף לרגל השנייה. הכאבים עשויים להקשות על כריעה, כיפוף, ישיבה או עמידה לפרקי זמן ארוכים, והם מלווים לרוב בנוקשות וכאבי מפרקים ושרירים.

שיטות להקלת כאבי ברכיים בפיברומיאלגיה

קיימות מספר שיטות אותן ניתן לנסות עד להשגת הקלה בכאבי הפיברומיאלגיה בכלל וכאבי הברכיים בפרט.

טיפול תרופתי

תחילה יש להתייעץ עם הרופא להערכת הכאב כמו גם לשם קביעת התרופות הטובות ביותר באופן אישי להקלת הכאבים. תרופות ללא מרשם משמשות להקלת כאבי הברכיים, ומומלץ לנסות מינונים שונים להשגת התוצאות הטובות ביותר.

אם משככי הכאבים אינם מסייעים, והסובלים מפיברומיאלגיה מוצאים בדרך כלל שתרופות אלו אינן חזקות דיין, יש להתייעץ עם הרופא לקבלת משככי כאבים במרשם. לאחר הערכת המצב, הוא יקבע את התרופה הטובה ביותר לצרכים האישיים.

פעילות גופנית – מומלצת כשיטת הקלה לפיברומיאלגיה, אך יש להבין את הסוגים הטובים ביותר של אימוני כושר אותם ניתן לבצע. ככל שאדם מקפיד על תנועה, כך פוחתים סיכויי הכאבים בברכיים, או שניתן לפחות להשפיע על חומרתם.

עיסוי – שיטה בה משתמשים אנשים רבים עם פיברומיאלגיה, כדי לסייע לשרירים ולמפרקים להקל את הכאב באופן מספק ומהיר.

אתר זה הוקם במטרה להעניק לגולשים ידע מקיף על אבחון וטיפול בפיברומיאלגה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן