טיפול עצמי לפיברומיאלגיה

טיפול עצמי לפיברומיאלגיהסובלים מכאבי פיברומיאלגיה? רוצים להקל על תסמיני המחלה באופן עצמאי?

במצב של פיברומיאלגיה, קיימות מספר שיטות לשינוי אורח החיים, המסייעות להקלת התסמינים, כך שהחיים הופכים להיות קלים יותר.

הרופא או איש מקצוע בריאות אחר המטפל בך, יכול להציע ייעוץ ותמיכה לגבי ביצוע חלק משינויים אלו בחיי היומיום. מאמר זה סוקר מספר טיפים המסייעים להקלת תסמיני פיברומיאלגיה, מסיחים את הדעת מהכאבים ומפיגים את חוסר הנוחות.

פעילות גופנית

עייפות קיצונית וכאב הם שני התסמינים העיקריים של פיברומיאלגיה, כך שלא ניתן לבצע פעילות גופנית ברמה הרצויה. יחד עם זאת, היות והתסמינים משתנים לאורך הזמן, ואפילו מיום ליום, הרכבת תכנית פעילות גופנית המותאמת במיוחד למצב, מסייעת להתמודדות עם התסמינים ושיפור הבריאות הכללית.

הרופא או פיזיותרפיסט, איש מקצוע בריאות המיומן בשימוש בשיטות גופניות לקידום ריפוי, מעצבים תוכנית אימונים אישית, אשר כרוכה בתערובת תרגילים אירוביים, הליכה, ותרגילי חיזוק.

שיטות הרפיה

בפיברומיאלגיה, חשוב להקדיש זמנים קבועים לרגיעה או תרגול שיטות הרפיה. מתח עשוי להחמיר את התסמינים או לגרום להם להתלקח לעיתים קרובות יותר. הוא יכול אף להגביר את הסיכוי לפתח דיכאון.

קיימות שיטות הרפיה ועזרים רבים זמינים, כולל שיטות נשימות עמוקות או מדיטציה יעילות. מומלץ להקדיש זמן מדי יום לפעילות מרגיעה. שיטות הרפיה לפני השינה מסייעות אף לשינה טובה יותר.

טיפולים בדיבור, כגון ייעוץ פסיכולוגי, יעילים גם במאבק במתח ולמידת שיטות התמודדות. מומלץ לשלב טיפול פסיכולוגי כחלק מתכנית הטיפול.

הרגלי שינה טובים יותר

פיברומיאלגיה עשויה להקשות על הירדמות או על שינה רצופה. במצב של נדודי שינה, ההרגלים הבאים מסייעים:

  • יקיצה באותה שעה מדי בוקר.
  • ביצוע שיטות הרפיה לפני השינה.
  • יצירת שגרת שינה, כגון ישיבה באמבטיה חמה ושתיית משקה חם חלבי מדי לילה.
  • הימנעות מקפאין, ניקוטין ואלכוהול לפני השינה.
  • הימנעות מאכילת ארוחה כבדה מאוחר בלילה.
  • לוודא שחדר השינה ממוזג בטמפרטורה נוחה, והוא שקט וחשוך.

האזנה למוסיקה – היא משפיעה באופן משמעותי על מצבי רוח ורגשות, ומסייעת גם להפחתת הכאב והגברת הניידות.

צחוק – גם בימים קשים, מומלץ לשמור על חוש הומור, ולבלות עם אנשים בעלי השקפה חיובית וחוש הומור נהדר. ניתן לצפות בסרט מצחיק או לקרוא קומיקס. משחקים יכולים לסייע להקלת הכאב באמצעות שחרור חומרים כימיים במוח המשפרים את תחושת הרווחה.

טיפול בעיסוי – גישה זו משמשת באופן נרחב כטיפול משלים ואלטרנטיבי לפיברומיאלגיה. רוב המחקרים מצאו שעיסוי משפר את הכאב באופן משמעותי, כולל את החרדה והדיכאון. מומלץ לקבל עיסוי ממטפל מומחה בפיברומיאלגיה.

חקירת האפשרויות – היות ופיברומיאלגיה אינה ניתנת לריפוי, חשוב להקפיד על מגוון שיטות התמודדות עם התסמינים. יש להתייעץ עם הרופא או איש מקצוע רפואי אחר לגבי שילוב שיטות טיפול עצמי בתכנית הטיפול הרפואית, להתנסות בגישות, ולראות מה עובד עבורך.

אתר זה הוקם במטרה להעניק לגולשים ידע מקיף על אבחון וטיפול בפיברומיאלגה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן