סימבלטה – duloxetine

תרופהסימבלטה היא תרופה שמיועדת לטיפול בדיכאון, אך כמו כן יכולה לעזור גם במקרים של כאב נוירופתי ופיברומיאלגיה.

מנגנון הפעולה של התרופה מאפשר לעזור לחולים במחלות שונות, ומאפשר שיפור כללי במצבם של חולי פיברומיאלגיה ובעיקר מספק שיפור בהקלה על הכאב בזמן השינה.

מנגנון הפעולה של התרופה

התרופה סימבלטה עובדת על ידי עיכוב הספיגה החוזרת של סרטונין ונוראדרנלין ובכך עוזרת לקולטנים השונים "ליהנות" מהעברה מוגברת של הסיגנלים המתווכים על ידי סרטונין ונוראדרנלין.

ככל הנראה דיכאון נגרם על רקע מיעוט בהפרשת סרוטונין אל הקולטנים במוח, ובזכות השימוש בתרופות מסוג זה השפעתו מוגברת והדיכאון מוקל.

חשוב לזכור שפיברומיאלגיה מושפעת בצורה ישירה מהמצב הנפשי, ותרופות המקלות על הדיכאון יכולים לעזור במנגנון זה גם כנגד הכאב הממושך בפיברומיאלגיה.

השימוש בתרופה בפיברומיאגליה

כחלק מהמנגנון הפתופיזיולוגי הבלתי מוסבר של פיברומיאלגיה, נראה שסימני המחלה מושפעים מחסר בסרטונין ונוראדרנלין בסינפסות במוח. ולכן, שימוש בסימבלטה יכול לעזור לעליה ברמתם במוח ובכך להקל על הסימנים השונים ולשפר את מצב החולים.

השפעת סימבלטה על חולי פיברומיאלגיה הוכחה במחקרים שונים, שהראו שהתרופה מפחיתה את הכאב בצורה משמעותית ביותר כבר לאחר שבוע של טיפול.

להשפעת התרופה אין קשר למצב הנפשי של החולים, והיא עוזרת לחולים הסובלים מדיכאון ולכאלה ללא דיכאון באותה מידה.

כמו כן, מטופלים בסימבלטה דיווחו על שיפור במצב העייפות הכרונית והנפשית אך ללא השפעה על העייפות הפיזית ממנה הם סובלים.

מבחינת השימוש, השעות הטובות ביותר להשתמש בסמיבלטה הן בשעות הבוקר, אז השפעת התרופה מתבצעת בצורה האופטימלית, ולעומת תרופות אחרות סימבלטה משפיעה בעיקר על התפקוד ביום ולכן חשוב מאוד לנטול אותה בשעות הבוקר המוקדמות.

תופעות הלוואי של סימבלטה

השימוש בסימבלטה גורר תופעות לוואי שונות, ולכן יש להתחיל את השימוש בתרופה באיטיות ולהעלות את המינון שלה בהדרגה.

כחלק מתופעות הלוואי, מטופלים רבים מדווחים על כאבי ראש ובחילות. מלבד זאת, עלולה להתפתח ישנוניות וחוסר ריכוז, הזעת יתר, שלשול ועצירות. כמו כן, מספר מטופלים מתלוננים על בעיות בתפקוד המיני, הפרעה במתן שתן ועלייה במשקל.

חשוב לציין שרוב תופעות הלוואי של סימבלטה קשורות להסתגלות לתרופה, ולאחר מספר שבועות הגוף עובר את תקופת ההסתגלות ורוב תופעות הלוואי חולפות.

בשורה התחתונה

סימבלטה היא תרופה ממשפחת SNRI שעוזרת מאוד להקלה על הכאב ולשיפור המצב הכללי של חולי פיברומיאלגיה.

על מנת ליהנות מהתרופה יש לנטול אותה בשעות הבוקר, ולהקפיד על מינון מתאים. בדומה לתרופות אחרות גם לסימבלטה יש תופעות לוואי שונות, ויש להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי המשך הטיפול במקרה שתופעות הלוואי קשות מאוד.

ראו גם:

תרופה להקלת כאב סבלה –  milnacipran

אתר זה הוקם במטרה להעניק לגולשים ידע מקיף על אבחון וטיפול בפיברומיאלגה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן