פיברומיאלגיה לאחר לידה

התמודדות עם פיברומיאלגיה לאחר לידההאם תסמונת הפיברומיאלגיה פוגמת בסיכויי הכניסה להריון ופוגעת בפוריות? האם התסמונת מסכנת את ההריון ואיך להתמודד עם כאבי הלידה והחיים שלאחר מכן?

תסמונת הפיברומיאלגיה, או דאבת בשמה העברי, הינה מצב שכיח הפוגע בעיקרו בנשים ומתבטאת בכאבי שרירים מפושטים ותשישות ממושכת.

הסימפטומים של התסמונת מופיעים בדרך כלל לראשונה בשנים הפוריות של הנשים ולכן הבעיה נפוצה ועולה על פני השטח בהריון ובתקופה שלאחר הלידה.

שאלה תכופה המתעוררת אצל נשים רבות היא האם ניתן להכנס להריון במקרים בהן הן סובלות מפיברומיאלגיה, אולם מנקודת מבט רפואית, אין הוראה הנוגדת או המלצה רפואית יוצאת דופן המונעת את הכניסה להריון ומציגה סיכונים הכרוכים בכך. כמו כן, פיברומיאלגיה לא הוכחה כגורמת לבעיות פוריות, לידה או הפלות.

הנקה ופיברומיאלגיה

על פי מחקר שפורסם בכתב עת אמריקאי בתחום הלידה, אמהות טריות עם פיברומיאלגיה נאלצות להתמודד עם מחסומים מרובים בתקופת ההנקה.

במסגרת המחקר שפורסם נותח מידע מתשע אמהות טריות בגילים 26 עד 36. אחד הקריטריונים בבחירת המועמדות היו לידה אחת לפחות טרם האבחון עם התסמונת.

משום שטרם נמצאה תרופה לטיפול בפיברומיאלגיה, החולות לעתים קרובות נדרשות לעבור טיפולי פיזיותרפיה, ייעוץ רפואי וטיפול תרופתי שנועד להקל על התסמינים. בדרך כלל תרופות המרשם כוללות תרופות נוגדות דיכאון, שימוש באיבופרופן ומורפיום.

נשים הלוקות בתסמונת עומדות לא פעם בפני החלטה קשה בין אם להביא ילדים לעולם, להניק או להשתמש בבקבוקי הזנה מיוחדים. כידוע הנקה הינה נושא קריטי ומשמעותי בחיי הילוד והתפתחותו התקינה.

מאחר ותרופות רבות המיועדות לטיפול והקלה בתסמיני הפיברומיאלגיה עלולות להזיק לתינוקות, נשים אלה נאלצות לוותר על הטיפול התרופתי בתסמונת או לוותר על הנקה טבעית עקב השימוש בתרופות.

הנקה כרוכה בנוקשות, כאב מקומי ועייפות מוגברת. עוד נטען בפי הנשים כי שימוש במשככי כאבים גורם לתחושה כי אספקת החלב קטנה ואינה מספיקה להזנת התינוק, בעוד שאחרות פנו לתרופות כמו אוקסיטוצין כדי להגדיל את אספקת החלב. למרות שהנשים לעתים קרובות ניסו להקל על כאבם באופן טבעי, רובן נאלצו לחזור לרופאים והתחיל טיפול תרופתי.

רופאים רבים ממליצים לנשים המאובחנות עם פיברומיאלגיה וסובלות מבעיות הנקה לפנות לגורמים מתאימים כמו יועצות הנקה כדי להתמודד עם אתגר ההנקה והעייפות המוגברת לאחר הלידה, וזאת כדי לייעל את התהליך ולהקל על האמהות הטריות.

גישה פרודוקטיבית יותר היא להתייעץ עם מומחה הנקה בזמן הריון כדי להתחיל בתהליך של התכנון להנקה מוצלחת. טיפול מסוג אחר כמו טיפול במוסיקה יכול לעזור לאמהות להירגע ולהפחית את חוסר הנוחות במהלך ההנקה.

כמו כן, חשוב לסייע לנשים למצוא דרכים נוספות כאשר ההנקה אינה אפשרית, כדי לאפשר  לתינוקות לקבל תזונה נאותה באמצעות האכלה מבקבוק או באמצעים אחרים.

דרכי התמודדות עם התסמונת

הטיפול הרפואי וההתמודדות עם התסמונת מתבססים על שימוש בתרופות המקלות על הכאב וביצוע פעילות גופנית מבוקרת בנשים לאחר הלידה.

פיברומיאלגיה היא מצב רפואי טורדני ומתמשך ולכן חשוב לנקוט בצעדים מסויימים כדי להקל על התחושה הכללית והכאב. שימוש במשככי כאבים נועד להקל על סימפטום הכאב אשר נפוץ בחולות פיברומיאלגיה.

מחקרים מראים כי נטילת התרופות בחולות המאובחנות עם התסמונת מפחית את רמות הכאב באופן משמעותי.

בשל היעילות המוגבלת של הטיפולים הקונבנציונאלים, בוחרות נשים רבות לפנות דווקא לטיפולים משלימים הכוללים שינוי תזונה ואורח חיים, טבילות במי מלח, מרחצאות, פיזיותרפיה וטיפולים משלימים נוספים.

שינה ארוכה ומנוחה, הימנעות מלחץ, חרדה טיפולים משלימים ואלטרנטיביים כמו עיסוי, דיקור סיני וטיפול בתנועה, כל אלה עשויים להקל על התסמינים של הפיברומיאלגיה. למרות שפיברומיאלגיה היא מחלה כרונית, חשוב לזכור כי התסמונת איננה גורמת להדרדרות או להחמרה ועשויה להשתפר עם השנים.

אתר זה הוקם במטרה להעניק לגולשים ידע מקיף על אבחון וטיפול בפיברומיאלגה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן