18 נקודות כאב המעידות על פיברומיאלגיה

נקודות כאבסובלים מכאבים כרוניים בצוואר הקדמי ובחזה העליון? כאבים ממושכים ובלתי נסבלים באזור השכמות או בחלק האחורי של האגן? יכול להיות שהאבחנה תהיה פיברומיאלגיה

מהן 18 נקודות הכאב בפיברומיאלגיה? היכן הן ממוקמות בגוף? 18 נקודות הכאב הן נקודות בהן קיימת רגישות יתר של מערכת העצבים, ולכן נגיעה בהן גורמת להגברת הכאב המורגש. הנקודות ממוקמות בקדמת הגוף ובאחורי הגוף.

אחד המאפיינים האבחנתיים העיקריים של פיברומיאלגיה הוא נוכחותן של 18 נקודות כאב. אלה נקודות ספציפיות שלחיצה עליהן גורמת להגברת הכאב, ובזכותן ניתן להגיע לאבחנה של פיברומיאלגיה.

הקריטריון לאבחנת המחלה הוא הימצאות לפחות 11 נקודות מתוך 18 הנקודות המוכרות, ובזכותו ניתן להגיע לאבחנה בצורה טובה ומדויקת.

בדיקה זו נחשבת לאבחנתית אך ורק אם מופיע סיפור המתאים למחלת פיברומיאלגיה – כאב כרוני וממושך הגורם להפרעה רבה במהלך חיי היום יום. במקרים שלא קיים סיפור כזה, הבדיקה עשויה כמובן להשיג תוצאות שגויות.

מהן 18 נקודות הכאב (Tender Points)?

ככל הנראה פיברומיאלגיה היא מחלה בבסיסה בעיה עצבית הגורמת לכאב האופייני.

18 נקודות הכאב הן נקודות בהן הקלט הסנסורי מוגבר, ולכן נגיעה בהן גורמת להגברת הכאב המורגש. כאמור, ככל הנראה פיברומיאלגיה נגרמת על רקע רגישות יתר של מערכת העצבים, ורגישות זו מוגברת בנקודות המדוברות ולכן זיהוי נקודות הכאב עוזר מאוד להגיע לאבחנה.

ביצוע הבדיקה

במהלך הבדיקה, הרופא ילחץ במיקומים שונים בגוף במטרה לבחון האם מופיע כאב. בדרך כלל הלחיצות יבוצעו בעצמה משתנה ובמתן דגש על לחיצה על 18 הנקודות המדוברות.

במידה ואכן הורגש כאב ב-11 מתוך 18 הנקודות, ניתן לאבחן את מחלת פיברומיאלגיה. כפי שניתן להבין, מדובר בבדיקה סובייקטיבית מאוד התלויה ברופא המבצע אותה ובמטופל, אך לפי מחקרים שונים יעילות הבדיקה טובה והתוצאות המושגות בדרך כלל מדויקות מאוד.

מיקום הנקודות

18 נקודות המגע מצויות בצורה סימטרית במיקומים שונים בגוף, והרגשת כאב רב בזמן לחיצה עליהן תומכת באבחנה של פיברומיאלגיה.

בקדמת הגוף

 • בשני צידי הצוואר הקדמי
 • בחזה העליון, באזור נקודת החיבור של מפתח הלב עם עצם הבריח
 • בשני המרפקים (בחלק הצדדי)
 • בשתי הברכיים (בחלקים הנוטים פנימה)

באחורי הגוף

 • שתי נקודות בצידו האחורי תחתון של הראש (אזור העצם האוקסיפיטלית)
 • שתי נקודות באזור שרירי השכמות (שריר הטרפז, פנימית לעצמות הכתפיים)
 • שתי נקודות מעל עצם הסקפולה (עצם השכמה)
 • שתי נקודות באזור מפרקי הירך משני הכיוונים
 • שתי נקודות בחלק האחורי של האגן

הקושי באבחנת פיברומיאלגיה לפי 18 הנקודות

למרות שהקריטריון לאבחנת פיברומיאלגיה על פי 18 נקודות נחשב לרגיש ומשיג תוצאות טובות, האבחנה על פי קריטריון זה תלויה מאוד ברופא הבודק.

קיים הבדל גדול בין רופאים התלוי כמובן בנסיון באבחנת פיברומיאלגיה. ככל הנראה, רופאים מנוסים יאבחנו את המחלה על פי קריטריון זה בצורה טובה יותר, ולעומת זאת רופאים פחות מנוסים או כאלה שלא מתמחים באבחנת פיברומיאלגיה יכולים להגיע לתוצאות שגויות. הבעיה האבחנתית נובעת ממספר סיבות:

 • המיקום האנטומי של הנקודות – על מנת לבצע את הבדיקה בצורה נכונה יש ללחוץ בדיוק בנקודות המגע. ולכן, קיימת חשיבות רבה להבנת המיקום האנטומי של הנקודות וביצוע הלחיצה בצורה מדוייקת ככל הניתן. עם הזמן והנסיון רופאים לומדים לבצע את הלחיצה לפי המיקום הנכון וכך גדלים הסיכויים לקבלת תשובה מדוייקת יותר.
 • עוצמת הלחיצה – יכולת האבחנה תלויה גם בביצוע לחיצה בעצמה מתאימה. לחיצה חזקה מדי עלולה לעורר כאב מבלי קשר ל-18 נקודות הכאב, ומצד שני, לחיצה עדינה מדי עלולה לא להספיק על מנת לעורר את הכאב הנדרש. ולכן, יש חשיבות מרחיקת לכת לביצוע לחיצה בעצמה מתאימה.
 • אבחנת הכאב – כאב הוא דבר סובייקטיבי, ואנשים מסויימים נוטים להתלונן על כאב יותר מאשר אנשים אחרים. ולכן, פעמים רבות הבדיקה על פי הקריטריונים של 18 נקודות הכאב עלולה להיכשל בגלל התייחסות לא נכונה אל הכאב. לעתים, הבדיקה עלולה למצוא כאב שנובע מרגישות יתר, ולעומת זאת לפעמים עלולים לפספס כאב בגלל סף כאב גבוה מדי. ברוב המקרים אצל חולי פיברומיאלגיה סף הכאב נמוך במיוחד, ועל כן מגיעים לאבחון יתר. כמו כן, אנשים רבים נכנסים ללחץ וחרדה מעצם הביקור אצל הרופא, ומצב זה מגביר את הכאב המורגש.

אולי יעניין אותך גם:

מחקר חדש מגלה: יש קשר בין פיברומיאלגיה לבין בדלקת מוחית מופשטת

מהם הסימפטומים של מחלת פיברומיאלגיה? מידע על סימני המחלה

אתר זה הוקם במטרה להעניק לגולשים ידע מקיף על אבחון וטיפול בפיברומיאלגה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן