תזונה המסייעת לחולי פיברומיאלגיה

תזונה המסייעת לחולי פיברומיאלגיהבעוד שתזונה קסומה לא תמנע התלקחויות פיברומיאלגיה, מעט שיפורים תזונתיים משמעותיים להקלת התסמינים המרתיעים ביותר.

בפיברומיאלגיה, אחד הדברים החשובים ביותר הוא שיפור הבריאות הכללית והרווחה. יש למצוא אילו מאכלים מציעים הקלה, ולהחרים מהתזונה את המזונות המחמירים את התסמינים.

מאמר זה מציג המלצות רופאים לתזונה נכונה לפיברומיאלגיה, כולל טיפים לשינוי התזונה כדי לתמוך בבריאות הכללית.

תשומת לב לתחושות המתעוררות ממזונות מסוימים

חולי פיברומיאלגיה רבים רגישים למזונות מסוימים, אך הם משתנים מאדם לאדם. חלק מהחולים עשויים להיות רגישים לחומרים משמרים מסוימים, ביצים, גלוטן, מוצרי חלב או אלרגנים נפוצים אחרים.

בסקר שפורסם בכתב העת הקליני 'ראומטולוגיה', 42% מחולי פיברומיאלגיה דיווחו שתסמיניהם החמירו לאחר אכילת מזונות מסוימים.

הנאה מפירות וירקות

הם נמוכים בקלוריות, ועשירים בסיבים, חומרים נוגדי חמצון ופיט וכימיקלים. אלו הן חדשות טובות לאנשים הסובלים מפיברומיאלגיה.

בנוסף, מזון טבעי חסר את התוספים העלולים להחמיר את התסמינים. חומרים משמרים וצבעי מאכל נוטים להיות בעלי השפעה שלילית על חולה פיברומיאלגיה.

מזונות עשירים בחלבונים

הפחתת צריכת הפחמימות ואכילת יותר חלבונים בתזונה עשויה למנוע תנודות רמות הגלוקוז בדם, שמעוררות עייפות.

ההמלצה היא להקפיד על דיאטה ים תיכונית, המסייעת לאנשים להימנע מתנודות סוכר סוערות אלו, המפעילות תסמיני פיברומיאלגיה.

הימנעות מקפאין

עייפות היא אחד התסמינים הנפוצים ביותר של פיברומיאלגיה, אך שימוש בקפאין ללחימה בתסמין זה עשוי להחמיר את הבעיה. מה שחולי פיברומיאלגיה נוטים לעשות כשהם נכנסים לשלב התשישות, הוא לרפא את עצמם עם קפאין.

חומר זה מעניק דחיפת אנרגיה, אך לזמן קצר בלבד. צריכת קפאין עלולה אף לעורר כאבי ראש המפריעים לדפוסי השינה, במצב הממשיך להנציח את העייפות.

הימנעות מממתיקים מלאכותיים

בעוד שהפחתת צריכת הסוכר מועילה לתסמיני פיברומיאלגיה, יש להתרחק גם מחטיפים מתוקים המכילים סכרין כתחליף סוכר. כל המזונות המבוססים על חומרים כימיים נוטים להקשות על חולי פיברומיאלגיה.

זה נראה אולי כמו חרב פיפיות, אך ניתן לרסן את התשוקה לסוכר באמצעות אכילת פחמימות מורכבות או ירקות מתוקים כגון גזר או עגבניות שרי.

הימנעות מפחמימות פשוטות – בדומה לקפאין, סוכר ופחמימות קמח לבן מספקות גל אנרגיה זמני ולאחר קריסה. חולי פיברומיאלגיה חווים לעיתים קרובות רגישות יתר לפחמימות, ומצב זה מוביל לרגישות מוגברת לעליית הסוכר בדם ותנודות סוכר.

השינוי התזונתי צריך להיות קל

הקפדה על פעילות גופנית בשילוב עם תזונה בריאה צריכה להיות תהליך קל ולא להציב נטל נוסף על חולי פיברומיאלגיה. יחד עם זאת, בתקופות כאב ותשישות, החולים עשויים להתקשות לבשל ארוחות מזינות. לכן מומלץ להקל את התהליך באמצעות אכילת מזונות בריאים שאינם דורשים הכנה רבה.

ניתן לרכוש ירקות שנשטפו ונחתכו מראש, אותם ניתן למצוא בחנויות מזון בריא, או מעדניות המוכרות מאכלים מוכנים מראש כגון סלט סלק או קינואה, על מנת לשנות את התזונה.

אולי יעניין אותך גם:

האם רגישות העצבים הנמצאים בעורקי הדם אחראים להתפתחות פיברומיאלגיה?

אתר זה הוקם במטרה להעניק לגולשים ידע מקיף על אבחון וטיפול בפיברומיאלגה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן