אחוזי נכות לסובלים מפיברומיאלגיה – כיצד נקבעים?

זכויות הסובלים מפיברומיאלגיההתסמונת הידועה בשם פיברומיאלגיה איננה דבר חדש, אולם ההכרה בה ובסימפטומים שלה השתנה מאוד במהלך השנים.

בעבר, נהוג היה לראות את הבעיה, שמכונה בשם תסמונת בשל המאפיינים המרובים שלה, בתור ביטוי של הפרעה נפשית, נשית בעיקרה. היו שהניחו שמדובר בתופעה דמוית היסטריה, אולם כיום הגישה שונה.

הסיבות השונות, שגורמות לאנשים לחלות במחלה נחשבות היום לרבות ולמגוונות. למרות שיש קשר גם למצב נפשי הרי שבהחלט לא מדובר על הפרעה של הנפש בלבד אלא גם על מצב גופני שבהחלט עשוי להביא לפגיעה מהותית בתפקוד.

התסמונת, שפוגעת בייחוד בנשים, שמהוות את מרבית אוכלוסיית החולים, גורמת לטווח רחב של מוגבלויות, כך שלעיתים מדובר על מצב של תפקוד חלקי או מוגבל. מצב זה יכול להוביל לזכאות לאחוזי נכות ולגמלה מטעם המוסד לביטוח לאומי, לצד הטבות נוספות המגיעות לאוכלוסיית הנכים.

הפרעה תורשתית

לפני שנראה כיצד יש לנהוג על מנת לבדוק את הזכאות להכרה במצב של נכות, נספר שרופאים רבים מאמינים שפיברומיאלגיה היא מחלה גופנית בבסיסה. מחקרים שונים מצאו יסוד לאמונה שמדובר על בעיה גנטית, כאשר לרבים מהחולים ישנם קרובי משפחה שסובלים מהבעיה גם הם.

מכיוון שמדובר על מצב רפואי, שפעמים רבות מביא לירידה של ממש בתפקוד, ישנם חולים שקיבלו הכרה כנכים, על פי קריטריון של אחוזי נכות. עובדה זו מאפשרת לקבל זכויות שונות, כספיות ואחרות, הן במוסד לביטוח לאומי והן מטעם גופים אחרים.

מחלה כרונית

כדי להבין מדוע ניתן להתייחס לסובלים מהתסמונת, לפחות בחלקם, למי שזכאים לאחוזי נכות (לעיתים אף גבוהים למדי), נדגיש שמדובר על מצב כרוני.

מצב כרוני, כלומר מצב מתמשך שלא ניתן לריפוי, מחייב מהחולים למצוא מזור בדרכים שונות וללמוד לחיות עם המצב הקיים.

השימוש בתרופות ובטיפולים נוספים, פסיכולוגיים ואחרים, בא במקביל להתמודדות קשה, שמחייבת משאבים נפשיים וחומריים משמעותיים. אגב, בתור מי שחולה במחלה כרונית ישנה אפשרות במקרים שונים לקבל הטבות ברכישת תרופות. מי שהוכר כנכים, אשר חולים במחלה כרונית, יכולים לקבל הנחות ברכישת טיפולים ותרופות.

מגוון רחב של תסמינים

על מנת לממש את הזכויות המגיעות למי שמוגדר בתור נכה, יש לפנות למוסד לביטוח לאומי כדי לעמוד בפני מבדקים לקביעת יכולת התפקוד. בביטוח לאומי נהוג לבדוק גם את המצב הרפואי (נכות רפואית) וגם את היכולת לתפקד, לעבוד ולהתפרנס (נכות תפקודית).

העובדה שפיברומיאלגיה עשויה להתבטא בתסמינים רבים ומגוונים, חלקם קשים, הופכת חלק מהחולים לבעלי יכולת מופחתת לתפקד באופן רגיל. עם זאת אחרים, שמצבם טוב יותר (או כאשר מדובר על מצבים של רמיסיה – הקלה), יכולת התפקוד יכולה להיות טובה יחסית.

בין התסמינים של התסמונת ניתן למצוא:

  • תשישות – עייפות משמעותית, שאינה נעלמת גם לאחר שינה ויקיצה. מדובר על תסמין משמעותי, דומה מאוד לזה שניתן למצוא אצל אנשים הסובלים מתסמונת עייפות כרונית.
  • כאבים חזקים – מרבית הסובלים מפיברומיאלגיה מדווחים על כאבים חזקים, באזורים שונים בגוף, לרוב נרחבים. המחקר העלה אזורים שרגישים במיוחד בקרב החולים, דבר שמסייע לא פעם באבחון המחלה.
  • בעיות עיכול – מהוות גם הם חלק משמעותי ממקור הסבל אצל חלק גדול מהחולים.

 פונים לביטוח הלאומי

על מנת לקבל הכרה רשמית מטעם רשויות המדינה השונות, יש לפנות לביטוח לאומי ולהגיש תביעה להכרה באחוזי נכות. תוך כדי התהליך צריך:

  • למלא טפסי תביעה ולהעביר לסניף הביטוח הלאומי הקרוב.
  • לצרף מסמכים רפואיים וחוות דעת רפואיות שמספקות פרטים על המצב ועל יכולת התפקוד.
  • להופיע בפני וועדה רפואית, שהיא הגורם שמקבל את ההחלטה הסופית.
  • במידת הצורך, ניתן להגיש ערעור על החלטת הוועדה.
אתר זה הוקם במטרה להעניק לגולשים ידע מקיף על אבחון וטיפול בפיברומיאלגה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן