אימון אירובי ותסמונת פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה – כאבים ברצועות השריר, במרפקים ובגידים מלווה לרוב עם תשישות ועייפות כרונית.

בניגוד למקובל בעבר, מחקרים עדכניים מראים כי פעילות אירובית עשויה להקל באופן משמעותי על תחושות הכאב של חולי פיברומיאלגיה ואף למנוע כאבים עתידיים.

מהי פעילות אירובית וכיצד היא מסייעת לחולי פיברומיאלגיה?

פעילות אירובית

פעילות גופנית עוזרת לשמור על גוף ונפש בריאים והיא מלווה ביתרונות רבים.
ניתן לחלק את הפעילות הגופנית לשלושה סוגי אימונים: אימוני כוח, אימונים אירוביים ואימונים לחיזוק הגמישות.

מבין שלושת הסוגים פעילות אירובית הינה הפעילות המועדפת על רוב האנשים בעיקר בגלל תרומתה להורדת המשקל.

אירובי הינה פעילות שאפשר לעשותה לבד, בזוג או בקבוצות, בכל מקום- בבית, בחוץ או בחדרי הכושר המאובזרים. פעילויות אירוביות לדוגמא הינן: הליכה, ריצה, רכיבה, שחייה, סקי ועוד.

מהי פעילות אירובית?

אירובי הינה פעילות גופנית הכוללת מאמץ גופני של קבוצות השרירים הגדולות לארוך זמן. הפעילות מגבירה את צריכת החמצן בדם ומעלה את קצב פעימות הלב המעביר את החמצן אל השרירים.

בגוף האדם קיימות שלוש מערכות אנרגיה: מערכת ATP CP , מערכת הגליקוליזה והמערכת האירובית.

שתי המערכות הראשונות נועדו לספק לגוף אנרגיה בפעילות הקצרה מ-3 דקות לעומתן המערכת האירובית נועדה לספק לגוף אנרגיה לפעילויות ארוכות טווח כגון פעילויות אירוביות תוך כדי ניצול כל אבות המזון.

כאשר מקיימים פעילות אירובית יש להתייחס לשלושה גורמים עיקריים: תדירות הפעילות, משך זמן הפעילות והעצימות. התדירות המומלצת לפעילות אירובית הינה 3-5 פעמים בשבוע למשך 20-40 דקות (שעה למעוניינים להוריד במשקל) בעצימות המתאימה לדופק המטרה.

פעילות אירובית ופיברומיאלגיה

הסובלים תסמונת פיברומיאלגיה מדווחים בעיקר על כאבים וקשיון במפרקים ובשרירים במקומות שונים בגוף. בעבר היה נהוג לחשוב שחולי פיברומיאלגיה זקוקים בעיקר למנוחה כיום ידוע שדווקא פעילות גופנית, במיוחד פעילות אירובית, עשוייה לעזור ולהקל על כאבים רבים הקשורים למחלה וכן לשפר את מצב הרוח.

יתרונות הפעילות הגופנית לסימפטומים של המחלה:

  • חיזוק מערכת השרירים והשלד- אחד הסימפטומים העיקריים בתסמונת פיברומיאלגיה הינו כאב הולך ומתפשט באזור השרירים, המפרקים והגידים. פעילות גופנית מחזקת את מערכת השרירים ומזרימה אליהם חמצן באופן מוגבר.
  • שיפור מצב הרוח – חולי תסמונת הפיברומיאלגיה סובלים לרוב מהשפעות פסיכולוגיות כגון דיכאון וחרדה. פעילות גופנית ידועה כמשחררת אנדרופינים, סרוטונין וכימיקלים נוספים התורמים לתחושת "היי" ומרימים את מצב הרוח. לכן פעילות גופנית יעילה מאוד לכל הסובלים מירידה באפקט או במצב הרוח.
  • הזרמת אנרגיה לכל הגוף – פיברומיאלגיה, ברוב המיקרים, הולכת יד ביד ביחד עם תופעת העייפות הכרונית– תחושת עייפות שאינה עוזבת לאורך כל היום ומלווה בתשישות, סחרחורות וכאבי ראש. פעילות גופנית מזרימה אנרגיה וחמצן לכל חלקי הגוף וגורמת לתחושת עירנות וריכוז גבוהה יותר.

לסיכום, פעילות גופנית בכלל ופעילות אירובית בפרט יעילה מאוד לכל אחד כמו גם לסובלים מתסמונת הפיברומיאלגיה.

אולי יעניין אותך גם:

חוקרים בדקו האם טאי צ'י מסייע לחולי פיברומיאלגיה – הממצאים מפתיעים

פעילות השחייה מסייעת לחולי פיברומיאלגיה

אתר זה הוקם במטרה להעניק לגולשים ידע מקיף על אבחון וטיפול בפיברומיאלגה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן