טיפולים מומלצים להקלת מצבם של חולי פיברומיאלגיה

טיפול בפיברומיאלגיהאובחנתם כחולים בפיברומיאלגיה?  מהן אפשרויות הטיפול ומהן השיטות המומלצות שיסייעו בהקלה על תסמיני המחלה?

כידוע, הטיפול בפיברומיאלגיה הוא בעיקר טיפול סימפטומטי, ואינו מביא להחלמה סופית.

כיום מקובל לטפל בפיברומיאלגיה בטיפול משולב, הכולל טיפול תרופתי וטיפול בשינוי אורח החיים.

הטיפול התרופתי בחולי פיברומיאלגיה מתבסס על תרופות אנטי דיכאוניות שעוזרות לשיפור השינה ולהקלה על הסימנים במהלך היום היום. בנוסף לכך, מומלץ לעבור גם טיפולים התנהגותיים שונים, שמטרתם הפחתת לחצים והבאה לאורח חיים רגוע שיעזור להפחתת הסימנים המדוברים.

הטיפול התרופתי

הטיפול התרופתי בפיברומיאלגיה כולל מספר תרופות אנטי דיכאוניות שעוזרות בהקלה על הסימנים ובעיקר בשיפור השינה בלילה.

תרופות כמו duloxetine ו- milnacipran אושרו לאחרונה לשימוש על ידי ה-FDA והוכחו מחקרית כיעילות להקלה על הכאבים ולשיפור המצב אצל חולי פיברומיאלגיה.

בנוסף, ניתן לשלב טיפול תרופתי במשככי כאבים (שאינם NSAIDs) במקרי הצורך.

קיימת חשיבות רבה להתאמת הטיפול התרופתי למטופל, ועל כל חולה פיברומיאלגיה להתייעץ עם הרופא המטפל ולהגיע להחלטה משותפת בנוגע למינון המתאים. חשוב לזכור שמינון נמוך מדי לא יביא לשיפור משמעותי במצב, אך מינון גבוה מדי עשוי לגרום לתופעות לוואי קשות.

הטיפול הטבעי – שינוי אורח חיים

הכאב הרב הגורם לבעיות קשות בחיי היום יום של חולי פיברומיאלגיה קשור באופן ישיר לאורח החיים.

חולים העוסקים באורח חיים מתוח ולחוץ והמרבים להיות בתחושת סטרס סובלים מתסמינים קשים יותר. כמו כן, שילוב של אורח חיים רגוע עם טיפול תרופתי ידוע כמשיג אפקט טוב יותר, ולכן אחת ההמלצות החשובות לחולי פיברומיאלגיה היא לעבור טיפולים התנהגותיים מסודרים שיכווינו אותם לשפר את אורח החיים שלהם ובכך להפחית את הכאב הנגרם כתוצאה מהמחלה.

שינוי אורח החיים אצל חולי פיברומיאלגיה

הפחתת הלחץ והסטרס

על החולים להגביל את מידת הסטרס והלחץ המופעל עליהם. טכניקות שונות להירגעות ופיתוח שיטות להתמודדות "בריאה" יותר במקום העבודה הם בעלי חשיבות עליונה בהשגת המטרה.

עם זאת, לא מומלץ לעזוב את מקום העבודה או לשנות את צורת החיים מהקצה אל הקצה – הוכח ששינויים קיצוניים גורמים להחמרת הסימפטומים של המחלה.

שינה מספקת

על חולי פיברומיאלגיה לסגל לעצמם שגרת יום המספקת מספיק שעות שינה. כידוע, תשישות ושינה גרועה הם סימנים מרכזיים במחלת פיברומיאלגיה, ותכנון לוח זמנים הכולל שעות קבועות לשינה יכול בהחלט לשפר את איכות השינה ואת העירנות במהלך היום.

ראו גם: תסמונת העייפות כרונית

אימון אירובי

מחקרים שונים הראו שאימון אירובי גורם להפחתת הכאב ומקל על הסימנים. התייעצות עם פיזיותרפיסט שימליץ על ביצוע תרגילים שונים לשיפור היציבות וטווח התנועה עוזרת מאוד להקלה על סימני המחלה. טיפול בפיברומיאלגיה באמצעות הידרותרפיה (טיפול בתוך מים) מקל משמעותית על התסמינים של המחלה.

הקפדה על אורח חיים בריא

באופן כללי, שמירה על תזונה נכונה, הפחתת צריכת קפאין והימנעות מעישון מאלכוהול משפרים בצורה חדה את איכות החיים, וגורמים להקלה משמעותית על הכאב הסימנים השונים אצל חולי פיברומיאלגיה.

טיפול אלטרנטיבי

קיימים מספר טיפולים אלטרנטיבים שיכולים גם כן לעזור להקלה על סימני המחלה.

חשוב לזכור שהרפואה האלטרנטיבית היא רפואה משלימה בלבד, ולא באה על חשבון הטיפול הקונבנציונלי המומלץ, אך עם זאת טיפול אלטרנטיבי יעיל יכול להביא להפחתת מינון התרופות ואף להפסקת השימוש בהן למשך תקופות ארוכות.

  • דיקור סיני – טיפול בדיקור סיני ידוע כמפחית כאב במחלות שונות, וביניהן פיבורמיאלגיה. לפי התיאוריות השונות, הטיפול באקופונטורה גורם לשינוי זרימת הדם והעברת הסיגנלים השונים למוח, ובכך יכול לעזור להקלה על הכאב.
  • עיסויי – עיסויים מסוגים שונים יכולים לעזור להקלה על הכאב ובעיקר מביאים להירגעות הגוף והפחתת הסטרס. בדרך זו, הכאב מופחת וההרגשה הכללית משתפרת.
אתר זה הוקם במטרה להעניק לגולשים ידע מקיף על אבחון וטיפול בפיברומיאלגה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן