מציאת הרופא המתאים לטיפול בפיברומיאלגיה

מציאת הרופא המתאים לטיפול בפיברומיאלגיהבמצב של פיברומיאלגיה, יש להקפיד על שיתוף פעולה הדוק עם הרופא כדי להתמודד עם המחלה. ראשית, יש לקבל אבחנה מדויקת, המאפשרת הרכבת תוכנית טיפול יעילה.

לשם כך יש לבחור רופא מיומן המבצע אבחנה מדויקת של פיברומיאלגיה, שיכול לתת מרשמים לתרופות המתאימות, להכין תכנית פיזיותרפיה ולייעץ לגבי טיפולים אחרים. בנוסף, רופא פיברומיאלגיה צריך להיות איש מקצוע עימו ניתן להתייעץ לגבי דאגות וחרדות הקשורות למחלה.

עם איזה סוג מומחה ניתן להתייעץ בפיברומיאלגיה?

תחילה יש להתייעץ עם הרופא הראשי, שהוא רופא כללי בעל שלוש שנים לפחות של הכשרה נוספת לאחר סיום הלימודים בבית הספר לרפואה. זה יכול להיות רופא משפחה או רופא פנימי, המתמחה בחקר מחלות מבוגרים.

הרופא הראשי מעריך את הבעיות באופן הטוב ביותר, ומבצע הפניה נדרשת למומחה פיברומיאלגיה, כגון ריאומטולוג או נוירולוג, אם מתעורר צורך בטיפול נוסף או מיוחד.

רופא מוסמך לפיברומיאלגיה

מציאת הרופא הנכון לטיפול בפיברומיאלגיה כרוכה במחקר רציני. יש לוודא שהרופא הנבחר מוסמך בתחום מומחיותו, להבין את הניסיון שלו בטיפול בכאבים, ובמיוחד בטיפול בפיברומיאלגיה.

רופא מוסמך הוא רופא שהשלים לפחות שלוש שנים של לימודים פרא-רפואיים באוניברסיטה, ארבע שנות בית ספר לרפואה, ובעל תואר באוסטיאופתיה.

סוגי הרופאים המתמחים בטיפול בפיברומיאלגיה וכאבים

הרופאים המתמחים במצבים אלו הם:

ריאומטולוג – מאבחן ומטפל בדלקת פרקים ומחלות אחרות של המפרקים, השרירים והעצמות. זה כולל פיברומיאלגיה, דלקת מפרקים שגרונית, אוסטאוארטיטיס, שיגדון, זאבת, כאבי גב, אוסטיאופורוזיס, ובורסיטיס.

מומחה כאב – רופא מורשה כגון נוירולוג, פסיכיאטר או אונקולוג, בעלי הכשרה נוספת בטיפול בכאבים.

נוירולוג – מאבחן ומטפל בהפרעות מערכת העצבים – זה כולל טיפול בבעיות כאב נפוצות כגון כאבי ראש, כאבי גב, הפרעות שרירים, פיברומיאלגיה, ונוירופתיה.

אורתופדי סט – מתמחה באבחון, טיפול קליני ותיקון כירורגי של פגיעות בעצמות. הוא מטפל גם בבעיות שרירים ורקמות, גידים וסחוס.

פסיכולוג – מאבחן ומספק טיפול נפשי לבעיות הקשורות בכאב, תפיסת הכאב, דיכאון וחרדה. התאמת פסיכולוג למטופל/ת היא מאוד חשובה וחייבת להיעשות לאחר בדיקת המלצות שונות (ועדיף בעיקר מחברים). מלבד המלצות חברים, ישנם שירותים להתאמת פסיכולוג בעלי שם המאפשרים לכל אחת ואחד לאתר בקלות יותר את הפסיכולוג שמתאים לו.

חשיבות פירוט התסמינים לאבחון מדויק

כדי לסייע למומחה פיברומיאלגיה לבצע אבחון מדויק, יש ליצור רשימות של התסמינים, להוסיף לרשימה דאגות אישיות ולהביא את הרשימה לביקור ההתייעצות הראשון. הנושאים עליהם יש לדון בפגישת הייעוץ כוללים:

  • פירוט כל הבעיות הבריאותיות המתרחשות בהווה.
  • כל תסמיני הפיברומיאלגיה.
  • היסטוריה של מחלות וטיפולים.
  • היסטוריה של תרופות מרשם וללא מרשם הנצרכות בהווה.
  • לשאול את כל השאלות המדאיגות לגבי המצב הבריאותי, חומרת הפיברומיאלגיה והכאבים.
  • היסטוריה משפחתית של מחלות.
  • הרגלי חיים שעשויים להשפיע על הבריאות, למשל תזונה, פעילות גופנית ועישון.
  • גורמי לחץ בחיים.

בנוסף, יש להביא את התרופות, הוויטמינים ותוספי התזונה לביקור הייעוץ הראשון. הרופא יצטרך לראות מה אתם לוקחים בכל יום.

היכן ניתן למצוא מומחה פיברומיאלגיה?

כדי לבחור מומחה פיברומיאלגיה, יש לקבל המלצות על הרופא המתאים מחולי פיברומיאלגיה, לבדוק רמות מיומנות והסמכות של רופאים, או לקבל הפניות מרופאים כלליים או רופאי בתי חולים. מומלץ לבדוק גם שהרופא הנבחר עובד עם קופת החולים בה אתם חברים.

אולי יעניין אותך גם:

מחקר חדש מגלה: יש קשר בין פיברומיאלגיה לבין בדלקת מוחית מופשטת

אתר זה הוקם במטרה להעניק לגולשים ידע מקיף על אבחון וטיפול בפיברומיאלגה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן