בלוטת הלימפה

בלוטת הלימפהפיברומיאלגיה היא אחד ממצבי הכאב הכרוניים השכיחים ביותר. זוהי תסמונת ולא מחלה, הכוללת מספר סימנים, תסמינים ובעיות רפואיות הנוטות להתרחש בשילוב, אך אינן קשורות לגורם פרטני הניתן לזיהוי.

התסמין השכיח ביותר הוא כאב ורגישות כרונית למגע, בשרירים, במפרקים וברקמות הרכות, כולל עייפות והפרעות שינה. התסמינים העיקריים של פיברומיאלגיה זהים לתסמיני מצבים רבים אחרים, מה שמסביר מדוע קשה לאבחן את המצב. רופאים שוללים גורמים אפשריים אחרים של התסמינים טרם קביעת אבחון פיברומיאלגיה.

בלוטות הלימפה ופיברומיאלגיה

בלוטות הלימפה הן "צמתים" בגוף, חבילות קטנות של תאי עצב. כשהן אינן פועלות כשורה, הן מעידות על תסמין של מערכת חיסונית כרונית פעילה, כשהגוף מגדיל את מספר תאי הדם הלבנים הנלחמים בחיידק, כך שהאזור מתנפח. בפיברומיאלגיה, המצב עשוי להיות תוצאה של מה שחלק מהחוקרים מתארים כנוזלי גוף עבים או איטיים.

בלוטות לימפה נפוחות הן תכונה נפוצה למדי של פיברומיאלגיה ותסמונת עייפות כרונית. זהו סימן לכך שהמערכת החיסונית פועלת נגד פתוגנים מסוימים, באופן המתבטא בכאב במיוחד בקרב אנשים הסובלים מפיברומיאלגיה, בשל סף הכאב הנמוך שלהם. תחושה זו מעידה על מצב של מחלה בגוף, או שהגוף נאבק לטווח הארוך נגד הפתוגנים.

הקלת כאב בלוטות לימפה בפיברומיאלגיה

בלוטות לימפה נפוחות אינן כרוכות בטיפול כלשהו, אך ניתן להקל את הכאב במספר אפשרויות:
ניקוז לימפטי ידני בפיברומיאלגיה – מספר מחקרים דנים ביעילות טיפול זה בפיברומיאלגיה, ומצביעים על תוצאות חיוביות במונחי הקלה בכאב, בנוקשות, פתרון בעיות שינה ובריאות כללית משופרת. ניסוי מבוקר שהשווה בין טיפול ניקוז לימפה ידני עם עיסוי רקמות בקרב נשים עם פיברומיאלגיה, מציע שטיפול הניקוז הלימפטי יעיל יותר.

זוהי שיטה נהדרת היעילה במיוחד לסובלים מפיברומיאלגיה הלחץ העדין המופעל עם ניקוז לימפטי נמוך ביותר בעוצמתו. מטרת שיטה זו היא לתפעל את מבני הלימפה הממוקמים ברקמות תת עוריות. על מנת להשיג את ההשפעה הרצויה, הלחץ צריך להיות מספיק למתיחת הרקמות התת עוריות נגד מבנה הפרדת העור משכבת השריר שנמצאת מתחת, אך לא על מנת לתפעל את רקמת השריר הבסיסית. כמות הלחץ הדרושה בטיפול זה מתוארת כלחץ המופעל בליטוף ראש תינוק.
חום או קרח, או לסירוגין. ניתן לנסות מספר שילובים שונים כדי לבדוק מה הטיפול היעיל ביותר.

משככי כאבים קלים – כגון אדוויל או אקמול.

עיסוי – יכול לסייע להקלת הכאב במקרים חמורים.

טיפול ברפואה סינית מסורתית – הכרוך בכוסות רוח או דיקור, יעיל להקלת הגודש על בלוטות הלימפה, מפחית את הכאב ומונע את הישנותו.
פעילות גופנית ככלי נהדר להתמודדות עם כאב כרוני. זהו קו הטיפול הראשון כשמדובר בשמירת מערכת

לימפה בריאה – מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע מומחה בפיברומיאלגיה לקבלת תרגילים פרטניים להתמודדות עם הכאב. כשמתחילים כל תכנית כושר בפיברומיאלגיה, ההתמקדות היא יותר בהכנת הגוף, ביצוע תרגילים בטוחים, עדינים ויעילים, ויישום שיטות להפחתת המועקה הגופנית. בהמשך יש לתרגל באופן קבוע. הכושר הגופני תורם לתפקוד המערכת הלימפטית, מפחית את הכאב ומונע עייפות.

טיפול לכבד ולמרה – מערכת הלימפה מקושרת לתפקודי הכבד וכיס המרה. מחלות הכבד נוצרות כתוצאה משנים ארוכות של הרגלי תזונה שאינם בריאים ואורח חיים לקוי התורמים אף הם לפיברומיאלגיה. מצב של קיפאון בצינורות הכבד והמרה, מייצר עומס על מערכת הלימפה ומשבש את יכולת הגוף לנקות כראוי חומרי פסולת מהגוף. הקפדה על תזונה אנטי דלקתית היא השיטה הטובה ביותר למניעה וטיפול בהפרעות תפקוד כבד ומרה מודלקת.

במצב של פיברומיאלגיה, ניתן להפיק תועלת רבה משמירת תפקוד תקין של מערכת הלימפה. בדומה לכל שיטה אחרת לטיפול בכאב הכרוני, עקביות היא המפתח להשגת תוצאות טובות יותר, תוך הפחתת רמות הכאב, הקיפאון והתסמינים הכוללים.

אולי יעניין אותך גם:

האם רגישות העצבים הנמצאים בעורקי הדם אחראים להתפתחות פיברומיאלגיה?

אתר זה הוקם במטרה להעניק לגולשים ידע מקיף על אבחון וטיפול בפיברומיאלגה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן