מתח ולחץ נפשי הקשור לפיברומיאלגיה

מתח ולחץ נפשי הקשור לפיברומיאלגיהבעולם הקדחתני של היום, אין מנוס מכך. הלחץ הוא חלק מהחיים, לא משנה כמה מנסים להיאבק בו. במקרים מסוימים, מתח יכול להשפיע לחיוב.

לחץ מעורר תגובות פיזיות, נפשיות ורגשיות למצבים יומיומיים. הוא משחרר הורמונים, מגביר את קצב הלב, וגורם לנשימה מהירה מעט יותר.

תופעות אלו מסייעות להעברה טובה יותר של חמצן למוח, ומאפשר התמודדות פיזית, נפשית ורגשית עם מצבים מלחיצים. למרבה הצער, חלק מהאנשים חווים רמות לחץ מוגבהות תמיד, בהתאם לנסיבות והיכולת להתמודד עם לחץ. מצב זה נקרא מתח כרוני.

בפיברומיאלגיה, מתח כרוני מהווה איום ממשי

מחלת הפיברומיאלגיה גורמת ללחץ כרוני מוגבר היות והגוף נמצא תחת לחץ מתמיד בשל התסמינים, המגבירים את תגובות הגוף והנפש. בנוסף, המחלה משפיעה על היבטים רבים בחיים, כולל חיי החברה, הקריירה, מערכות יחסים ותפקוד יומיומי.

בנוסף להחמרת תסמיני פיברומיאלגיה, מתח כרוני עלול להוביל לבעיות בריאותיות נוספות. רופאים מדווחים ש-43% מכלל המבוגרים סובלים מהשלכות בריאותיות שליליות כתוצאה מלחץ, ובין 75-90% מההתייעצויות עם רופאים, קשורים למחלות הנובעות מתסמיני לחץ.

לחץ גורם למתיחת שרירים

אנשים הסובלים ממתח כרוני, חווים מתיחת שרירים כל הזמן ואינם מצליחים להירגע. הכאבים מתבטאים בגב, בכתפיים ובצוואר.

ההידוק המתמיד של השרירים מוביל לרגישות מוגברת לכאבי הגוף בפיברומיאלגיה, ומחמירים כאבי תנועה, מפחיתים את הגמישות וגורמים למפרקים להיות רכים.

לחץ כרוני גורם ללחץ דם מוגבר

ככל שקצב הלב מוגבר, הוא שואב יותר דם, וכלי הדם מתכווצים כתוצאה מההתמודדות עם עומס נוסף. צמצום כלי הדם מגביר את לחץ הדם, ומצב זה עלול להשפיע באופן שלילי על איברים שונים ולהחמיר את תסמיני הפיברומיאלגיה.

חלק מהבעיות הבריאותיות הקשורות ללחץ דם גבוה הן מחלות לב, שבץ, מחלת עורקים כלילית, אי ספיקת לב, מפרצת, פגיעה קוגניטיבית, צלקות בכליות או כישלון תפקוד הכליות, וקשיי שינה.

מתח מתמיד עלול לגרום לכאבי ראש הנעים בחומרתם מרמה מתונה עד מתישה – כאבי ראש הקשורים ללחץ גורמים לכאבים פועמים ליד החלק הקדמי העליון בראש, או בצד הראש, ועשויים להימשך בין מספר דקות למספר ימים. במקרים חמורים של פיברומיאלגיה, כאבי ראש הנובעים ממתח עשויים להתרחש מדי יום.

מתח משבש שינה – הוא גורם לנדודי שינה ומניעת שינה, ומקשה על הגוף והנפש להירגע עד לנקודה בה ניתן לעבור את מחזורי השינה הדרושים ללא הפרעות. המתח מחמיר אף בעיות שינה הקשורות לפיברומיאלגיה, ועלול להקשות גם על היכולת להירדם.

הקלת מתח ולחץ נפשי בפיברומיאלגיה

כדי למנוע את החמרת תסמיני הפיברומיאלגיה, מומלץ לנקוט בטיפים להקלת מתחים:

פעילות גופנית: השיטה היעילה ביותר לשחרור מתח

פעילות גופנית מקדמת ייצור ושחרור כימיקלים מיוחדים במוח הנקראים אנדורפינים, ומשמשים כמשככי כאבים טבעיים המשפרים את מצב הרוח או תחושת הרווחה.

פעילות גופנית קבועה מסייעת בהפחתת הלחץ, משפרת את היכולת להתמודד עם הלחצים באופן יעיל יותר, ומקלה על תסמיני הפיברומיאלגיה.

מדיטציה – תרגול יומי מסייע להרפיית הגוף באמצעות נשימה ממוקדת והכשרת המוח לטיפול יעיל יותר בגורמי מתח והסחות דעת. מדיטציה מודרכת מסייעת להרגעת התודעה בתוך מספר שבועות.

אתר זה הוקם במטרה להעניק לגולשים ידע מקיף על אבחון וטיפול בפיברומיאלגה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן