סבלה – milnacipran

תרופהסבלה היא תרופה שאושרה לאחרונה על ידי ה-FDA כטיפול בפיברומיאלגיה, ובשנים האחרונות עמדה בהצלחה במחקרים קליניים רבים בהם הראתה יעילות רבה בטיפול במחלה.

זוהי תרופה ממשפחת SNRI (בדומה לסימבלטה) שעוזרת גם לסובלים מדיכאון או נוירופתיה היקפית.

מנגנון הפעולה של התרופה

סרטונין ונוראדרנלין הם שני נוירוטרנסמיטורים המופרשים מהעצבים אל תאי המוח. במקרים של חוסר איזון בהפרשת הנוירוטרנסמיטורים האלה עלולים להיווצר מצבים פתולוגיים כמו דיכאון.

תרופות ממשפחת SNRI כמו סבלה חוסמות את שחרור (Reuptake) החומרים סרטונין ונוראדרנלין מהקולטנים ובכך מונעות את עזיבתם  של החומרים האלה. כתוצאה, משך הזמן בו סרטונין ונוראדרנלין משפיעים על הסינפסה גדל והשפעתם גוברת.

הקשר בין סבלה לפיברומיאלגיה

ככל הנראה גם פיברומיאלגיה מושפעת מחוסר איזון קל של הנוירוטרנסמיטורים סרטונין ונוראדרנלין.

כידוע, סימני פיברומיאלגיה מושפעים רבות מהמצב הנפשי, ועל כן שימוש בתרופה שמגבירה את השפעת סרטונין ונוראדרנלין עוזר להקלה על סימני המחלה.

ממחקרים שונים, סבלה הראתה שיפור משמעותי בהקלה על הכאב והמטופלים דיווחו על שיפור לאחר שבוע של טיפול.

השימוש בתרופה סבלה נראה כיעיל מאוד וכעוזר בצורה משמעותית להקלה על חייהם ושיפור מצבם של חולי פיברומיאלגיה, ועל כן נחשבת למוצלחת ביותר.

תופעות לוואי

בדומה לתרופות אחרות ממשפחת SNRI, גם סבלה כוללת תופעות לוואי שונות. מדובר בתופעות כלליות שקשורות להסתגלות לתרופה, ולאחר תקופת הסתגלות בת מספר שבועות תופעות הלוואי נפסקות וניתן להשתמש בתרופה ללא כל בעיה.

חשוב לציין שתופעות הלוואי קשורות כמובן למינון התרופות, ולכן יש להעלות בהדרגה את המינון עד הגעה לרמה אופטימלית.

תופעות הלוואי השכיחות ביותר של השימוש בסבלה הן בחילה וכאבי ראש, וכמו כן התרופה יכולה גם לגרום לסחרחורת, עצירות ויובש בפה.

לעתים, התרופה גם גורמת לתופעות חמורות יותר כמו דפיקות לב מואצות או פרכוסים, אך ברוב המקרים תופעות אלה חולפות במהרה.

בשורה התחתונה

סבלה היא תרופה ממשפחת SNRI שהוכחה מחקרית כיעילה ביותר בטיפול בפיברומיאלגיה. שימוש בתרופה עוזר להקלה על הכאב באופן משמעותי, ותורם רבות לשיפור איכות חייהם של החולים.

תרופה זו נחשבת ליעילה במיוחד, ומלבד ההקלה על הכאב נראה שהיא גם תורמת לשיפור המצב הכללי והתפקוד הפיזי.

בדומה לתרופות אחרות, גם שימוש בסבלה גורר תופעות לוואי (בעיקר בחילות, כאבי ראש ויובש בפה) שחולפות לאחר תקופה קצרה, אך יש להתייעץ עם הרופא בכל מקרה של תופעות לוואי בלתי נסבלות על מנת להתאים מחדש את מינון התרופה.

ראו גם:

גואיפנזין – תרופה מכייחת המסייעת לשיכוך כאבים

אתר זה הוקם במטרה להעניק לגולשים ידע מקיף על אבחון וטיפול בפיברומיאלגה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן