פיזיותרפיה לסובלות מפיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה וטיפולי פיזיותרפיהסובלת מפיברומיאלגיה? יכול להיות כי טיפול פיזיותרפי יוכל להקל על הסימפטומים של המחלה ולהרגיע כאבים!

פיברומיאלגיה היא תסמונת של כאבי שרירים בצורה מופשטת בכל הגוף ושל תשישות.

הכאב מתמקד בשרירים ובגידים (רקמות) המחברים אותם אל עצמות השלד. ההרגשה אשר מלווה את המחלה היא של מחלת פרקים אך היא לא סוג של דלקת פרקים מוכרת והיא לא גורמת למפרקי הגוף להתעוות.

אנשים אשר סובלים מפיברומיאלגיה נראים כבריאים לכל דבר מכיוון שאין תסמינים חיצוניים, אך הם סובלים מכאבים מופשטים בכל הגוף שנמשך בתקופה של לפחות שלושה חודשים.

התסמין העיקרי של פיברומיאלגיה הוא כאב בכל הגוף שרבים מהחולים מתארים אותו ככאב מכרסם, שורף, נוקשה ורגיש.

הכאב עשוי להשתנות ברמות שלו ובמיקום שלו בגוף בהתאם לרמת הפעילות הגופנית, לדפוסי שינה, לשעות ביום ולמזג האוויר. ישנם חולים אשר סובלים מכאב חמור מאוד וישנם כאלה אשר סובלים מכאבים מופשטים ולא אקוטיים.

פיברומיאלגיה גורמת להרגשה תמידית של כאב ושל חולשה כמו שמרגישים כאשר חולים בשפעת. בנוסף החולים סובלים מחוסר שינה ומעייפות, מתשישות, מחוסר אנרגיה ומירידה ביכולת לבצע פעילות גופנית.

פיזיותרפיה מקלה על כאבים

לפני תחילת טיפולי פיזיותרפיה תיעשה אבחנה של הבעיה האנטומית אשר גורמת לכאבים בחלקי הגוף השונים. כאשר מאובחן הגורם, מטפלים בכאבים על ידי ביצוע תרגילים שמותאמים לבעיה.

באמצעות הטיפולים גורמים לגירוי של מערכת הגוף שנפגעה בעקבות מחלת הפיברומיאלגיה ובאמצעות כך ניתן לרפא את הכאב בהדרגתיות.

באמצעות הפיזיותרפיה הגוף מתמודד באופן פיזיולוגי עם הכאב. טיפולי פיזיותרפיה גורמים להפחתת עומס יתר על שרירי הגוף על ידי פיתוחם וכך גם מפחיתים את העייפות והתשישות. מידע נוסף – פיזיותרפיה לטיפול בכאבים כרוניים

פיזיותרפיה ושיפור התנועה

מכיוון שאצל חולי פיברומיאלגיה מופיעים כאבים בכל הגוף ובעוצמות שונות, יכולות התנועה שלהם מוגבלות ומושפעות לרעה על ידי הכאב.

למעשה, הכאב הכרוני שממנו סובלים החולים פוגע בטווח התנועה שלהם מכיוון שהגוף לומד לא להשתמש באותם שרירים כואבים, וכפועל יוצא מזה מופסק השימוש באותו איבר כואב עד שלאט לאט יכולת השימוש בו הולכת ופוחתת.

באמצעות תרגילים אשר ניתנים בטיפולי פיזיותרפיה, חולי פיברומיאלגיה יכולים לשמר את טווח התנועה שלהם וגם להגדילו, ובאמצעות כך מתאפשרת ההפחתה של הכאבים ויחד עם זאת גם החזרה של השליטה העצמית במפרקי הגוף.

במסגרת הטיפול בפיברומיאלגיה החולים מבצעים באמצעות פיזיותרפיה תרגילי מתיחה שונים אשר מסייעים להם בשימור טווח התנועות שלהם, ובנוסף נעשה אימון לתנועה שעובד על שרירי הגוף ומאפשר שיפור משמעותי מאוד של מצב המפרק וגם של הפחתת הכאבים.

פיזיותרפיה ופעילות גופנית

בטיפול במחלת פיברומיאלגיה כלולים שני עקרונות בסיסיים. עיקרון אחד הוא הגדלה של סיבולת לב ריאה על ידי פעילות אירובית, ועיקרון שני הוא התעמלות ומתיחות עבור השרירים הכואבים.

כל הפעילות הגופנית הזאת צריכה להיעשות בצורה מדורגת. פעילות גופנית הוכחה כחשובה מאוד ויעילה לחולי פיברומיאלגיה, ורבים מהם יכולים באופן פיזי להשתתף בפעילויות האלה שמפחיתות את רמת הכאבים, סיבולת לב ריאה עולה והם מקבלים תחושה של בריאות.

לעתים חולי פיברומיאלגיה חוששים לעשות פעילות גופנית מתוך מחשבה שהיא תהיה מלווה בכאבים אשר מתווספים לאלה שקיימים.

טיפולי פיזיותרפיה קבועים יכולים לסייע לחולים לשלוט ברמות הכאב שהם חשים. הטיפולים יכולים לבוא לצד פעילות אירובית כמו שחייה, הליכה, רכיבה על אופניים, התעמלות בתוך המים, כמובן בצורה מכוונת ומדורגת.

==> זקוקים לטיפולי פיזיותרפיה? לחצו כאן ליעוץ חינם ולהתאמת טיפול

אתר זה הוקם במטרה להעניק לגולשים ידע מקיף על אבחון וטיפול בפיברומיאלגה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן