פיברומיאלגיה והיתר לשימוש בגראס רפואי

סובלים מכאבים קשים עקב פיברומיאלגיה? כל הגוף דואב? אחד הטיפולים שנמצא יעיל ביותר להקלה על פיברומיאלגיה ולשיפור איכות החיים של החולים הוא מריחואנה.

פיברומיאלגיה היא מחלה הגורמת לכאב קשה ביותר במקומות רבים בגוף ולסבל רב לאנשים שסובלים ממנה.

מכיוון שהגורמים למחלה אינם ברורים עד תום, אין היום טיפול יעיל מספיק אשר גורם להקלה על הכאב ועל החולים להתמודד עם הכאב והסבל הנלווה לו.

על פי חולי פיברומיאלגיה רבים, הטיפול היחיד אשר גרם להם להקלה על הכאבים הוא מריחואנה, ואחרי שניסו את כל סוגי התרופות והטיפולים האחרים (כולל טיפולים במרפאת כאב) המריחואנה הרפואית נמצאה כטיפול היחיד שבאמת עוזר.

כיצד המריחואנה מסייעת לחולי פיברומיאלגיה

המריחואנה מסייעת לחולי פיברומיאלגיה להתמודד עם המחלה במספר מישורים:

  • הקלה על הכאב – מריחואנה נחשבת לאחד הטיפולים היעילים ביותר להקלה על הכאב אצל חולי פיברומיאלגיה גם על פי דיווחי חולים וגם על פי מחקרים שונים. מריחואנה מספקת הקלה על הכאב במנגנון של הפעלת קולטנים קנבינואידים, ומסתבר שככל הנראה דרך זו יעילה ביותר להקלה על הכאב שנגרם בפיברומיאלגיה. מכיוון שמנגנון הכאב בפיברומיאלגיה עדיין לא ברור לחלוטין, לא ידוע למה דווקא המריחואנה מספקת לחולים את הטיפול הטוב ביותר, אך הוכח שזה נכון.
  • שיפור השינה – אחת הבעיות הקשות אצל חולי פיברומיאלגיה היא הפרעה בשינה, וחולים רבים לא מצליחים לישון היטב, מתעוררים פעמים רבות בלילה וסובלים מחוסר משמעותי של שעות שינה. לחסך השינה חשיבות רבה בהופעת תסמיני המחלה, וחולים אשר ישנים פחות יסבלו לרוב מכאבים רבים יותר ומתסמינים נוספים. אחת הסגולות החשובות ביותר של המריחואנה היא שיפור השינה, ואכן, חולי פיברומיאלגיה רבים נהנים משיפור משמעותי בשינה, אשר בהתאמה עוזר להם מאוד בהקלה על הכאבים.
  • הורדת הלחץ והסטרס – חולי פיברומיאלגיה רבים אומרים שתסמיני המחלה מתפרצים בעיקר בתקופות "לחוצות", וכאשר הם בסטרס. השימוש במריחואנה ידוע כמשרה רוגע, ובכך יכול גם לגרום להפחתת התסמינים של המחלה.

ניתן לראות שהמריחואנה הרפואית גורמת להשפעה במספר מישורים, אשר ביחד גורמים לשיפור משמעותי אצל חולי פיברומיאלגיה. ולכן, חולים רבים אשר התחילו להשתמש במריחואנה בגלל מחלתם (בין אם באמצעות מרשם ובין אם באופן עצמאי) שמחים לדווח על שיפור משמעותי במצבם וחזרתם לשגרת החיים.

ההליך לקבלת האישור למריחואנה רפואית בחולי פיברומיאלגיה

לשם קבלת אישור לשימוש במריחואנה לצרכים רפואיים, צריכים לקבל רשיון ממשרד הבריאות. למרות שהדרך לקבלת הרשיון נראית לפעמים ארוכה, ברוב המקרים מאשרים את הטיפול לחולים הקשים אשר נסיונות טיפול בדרכים אחרות לא השיג אצלם תוצאות טובות.

ההליך מתחיל בקבלת אישור מרופא מומחה, שממליץ על התחלת הטיפול בקנביס הרפואי. הרופא הממליץ צריך להיות רופא אשר מכיר את החולה, ניסה לטפל בו בדרכים שונות במשך תקופה ארוכה ומבין את צרכיו ויכולותיו של המטופל.

בהמלצה מהרופא המטפל צריכים להופיע אבחנת המחלה, ונסיונות הטיפול ותוצאותיהם. לאחר קבלת ההמלצה, על הרופא לחתום על טופס בקשה לאישור לשימוש בקנביס רפואי, ועל המטופלים לשלוח את כל הטפסים אל משרד הבריאות.

במשרד הבריאות קיימת ועדה בה יושבים רופאים ואנשי מקצוע נוספים אשר תפקידם לאשר את הקנביס הרפואי ולספק לחולים את הרישיון להחזקת הסם. מכיוון שמדובר בפרוצדורה בירוקרטית, לעתים קבלת הרישיון יכולה לקחת זמן רב, ויש להיאזר בסבלנות.

בחלק מהמקרים לא מאשרת הועדה את השימוש בקנביס הרפואי, מסיבות שונות כמו גיל, סוג המחלה והתסמינים, יעילות של טיפולים אחרים שלא נוסו, מצב סוציו-אקונומי וכו'. יש לציין שהרשיון אשר מתקבל הוא זמני בלבד, ויש לחדשו אחת לתקופה.

ראו גם:

על הוועדה שהתכנסה בפברואר 2014 והתירה שימוש בקנאביס רפואי

אירובי עוזר בהפחתת כאב פיברומיאלגיה

אתר זה הוקם במטרה להעניק לגולשים ידע מקיף על אבחון וטיפול בפיברומיאלגה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן