מחקר מצא שמחסור בויטמין B12 אינו קשור לפיברומיאלגיה

מחסור בB12 - אין קשר לפיברומיאלגיהלוויטמין B12 מיוחסות כמה תכונות שהופכות אותו לחיוני. בין השאר, מיוחסת לו תרומה נכבדה במנגנון ייצור הדם ורמות הברזל וכן חשיבות למערכת העצבים.

יש לו חשיבות גם בחומצות הגרעין, גם בהגנה על מערכת העצבים, חילוף החומרים בגוף ועוד.

מחסור בוויטמין זה עשוי לגרום לתופעות רבות, לעיתים קשות, הן בהפרעות נוירולוגיות, הן בייצור דם ועוד. עד כה, נהוג היה לקשר רבים מהתסמינים של מחלות פיברומיאלגיה למחסור בוויטמין הזה.

מחקר חדש מבקש לערער על תקפות ההנחות הללו. עורכי המחקר טוענים שלא ניתן להאשים חוסר בוויטמין החשוב כשלעצמו באותם כאבים ותסמינים נוספים שעליהם מוסרים אנשים שחלו בפיברומיאלגיה.

חסך נפוץ באוכלוסייה

על פי דעתם המלומדת של רופאים רבים, סובל פלח גדול מאוד מהאוכלוסייה הכללית ממחסור בוויטמין B12. למרות שהגוף לא צריך כמות רבה מהוויטמין החשוב בשביל תפקוד תקין, לא מספיק לצרוך אותו באופן טבעי או מתוספים שכן חשוב לא פחות שהספיגה שלו תהיה יעילה. מכיוון שלגוף יש יכולת לקיים מאגרים של הוויטמין, בהחלט יתכנו מצבים שבהם לא יורגשו התופעות של החסר במשך זמן רב (לעיתים אפילו שנים) אך כאשר הם יורגשו, ההשלכה תהיה קשה.

במקרים מסוימים יתכנו הפרעות בשיווי משקל, בראיה, פגיעה בזיכרון ואף תמותה מוגברת של תאי עצב. כאבים הם תסמין נפוץ מאוד למחסור B12 וכך גם עייפות וירידה במצב הרוח.

קיימת אסכולה נפוצה בקרב רופאים המטפלים בפיברומיאלגיה הסוברת שמחסור בוויטמין הוא שגורם או לפחות תורם רבות לסימפטומים הקליניים של המחלה. משום כך, מתלווה לכך הנטייה להמליץ על תוספת מהוויטמין הזה, מתוך מטרה למלא את החסך ולשפר את תסמיני המחלה. מחקר חדש ביקש לבדוק האם אכן ניתן לקשר בין הוויטמין מסדרה B לבין מחלת פיברומיאלגיה או שמא קשר כזה קלוש ביות ואפילו לא מתקיים.

משתתפי המחקר

המחקר שפורסם לאחרונה ביקש לבדוק את רמת הוויטמין B12 בדמם של חולים בפיברומיאלגיה, על מנת למצוא קשר אפשרי בין מחסור לבין המחלה. לצורך כך, נבחרה קבוצת מחקר שהורכבה מכמה עשרות חולי פיברומיאלגיה. מרבית המשתתפים היו נשים ואף אחד מהם לא נטל במהלך המחקר או לפניו תוספי B12 מכל סוג. יש לציין שנבחרו נחקרים שרובם ככולם סובלים מפיברומיאלגיה שבע שנים או יותר.

תוצאות המחקר ומסקנותיו

החוקרים עורכי המחקר מדווחים על כך שבקרב כל חולי הפיברומיאלגיה שהשתתפו במחקר נמצאו ערכים תקינים של B12 בדם. תוצאות אלה מראות שלא המחסור בוויטמין האמור מוביל לתסמינים השונים של פיברומיאלגיה, כגון כאבים, תשישות גופנית, ירידה במצב הרוח. במקרה זה, ספק רב אם התוויה רפואית שתמליץ על הוספת B12 לתזונה, בין אם באמצעות מזון ובין אם באמצעות כמוסות, תביא לשיפור בהיבט כלשהו של המחלה.

את הדברים האמורים יש לסייג ולומר שכמו בכל מקרה של מתן תרופת דמה (פלצבו), תיתכן השפעה מסוימת על חלק מהחולים. כל זאת, בשל האמונה שהוויטמין מסייע להקלת התסמינים. החוקרים מוסיפים ומציינים בדיווחם שאין זה המחקר הראשון שאותו הם עורכים בנושא זה.

על פי המדווח, כמה מחקרים וסקרים נוספים שערכו בנידון רק מקבלים חיזוק בתוצאות המחקר הנוכחי. משום כך, למרות שבאופן כללי, מחסור בוויטמין B12 מיוחס כבעל משמעות בהקשר של כאבים (לצד סימפטומים אחרים), לפחות בקרב רבים מחולי פיברומיאלגיה אין לכך שייכות למצבם. אין ככל הנראה קשר בין תסמינים של כאב בחולי פיברומיאלגיה לבין צריכת חסר או קושי משמעותי בספיגה של הוויטמין והימצאותו בדם.

אתר זה הוקם במטרה להעניק לגולשים ידע מקיף על אבחון וטיפול בפיברומיאלגה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן