פיברומיאלגיה אצל ילדים

כאבהכרה בפיברומיאלגיה אצל ילדים פירושה לתת את הדעת לסימני האזהרה, כגון קושי בשינה בשל אי נוחות פתאומית.

תסמינים אחרים של פיברומיאלגיה בילדים הם רגישות לזיהומים דוגמת הצטננות, וירוסים, כאבי ראש קבועים, ותחושה של אי שקט כללי. הסימן המשמעותי ביותר, לעומת זאת, הוא כאב חסר סיבה ממשית.

הורים ומטפלים רבים מוצאים כי ההכרה בפיברומיאלגיה אצל ילדים ובני נוער עלולה להיות קשה, היות והתסמינים דומים לעיתים קרובות למצבים רפואיים ומחלות אחרות.

ילדים המפתחים פיברומיאלגיה מפגינים לעיתים קרובות סימנים בתחילת גיל ההתבגרות, ורק לעיתים נדירות היא מתרחשת אצל ילדים ופעוטות צעירים מאוד.

מהי פיברומיאלגיה?

פיברומיאלגיה היא מחלה כואבת אשר גורמת לחולשה מתישה וכאבים עזים במספר חלקים של הגוף. זהו מצב כרוני אשר מחמיר עם הגיל.

התסמינים הקשורים למחלה הם כה רבים ובלתי צפויים, עד שלעיתים קרובות המצב נחשב לתסמונת ולא למחלה. על פי נתונים סטטיסטיים, פיברומיאלגיה משפיעה על כשניים עד ארבעה אחוזים מאוכלוסיית העולם.

בעבר נחשבה פיברומיאלגיה למחלה של מבוגרים. אך לאחרונה נמצא כי המחלה משפיעה על ילדים ומבוגרים כאחד. למעשה, אחד מכל שישה חולים בארצות הברית הם ילדים.

בנוסף, על פי הנתונים הרפואיים, נערות נמצאות בסיכון גבוה יותר לפתח את המחלה מאשר נערים. למרות שהתסמינים זהים בקרב כל המטופלים, התסמינים אצל ילדים שונים במקצת מהתסמינים אצל מבוגרים.

התייחסות אל הגורמים והתסמינים

אם הילד מתלונן על עייפות תכופה ונוקשות בשרירים ובמפרקים אשר אינה נעלמת, עליו להיבדק על ידי רופא הילדים בשל החשש לפיברומיאלגיה. ההכרה במחלה פירושה ההבנה כי גנטיקה עשויה להיות גורם מכריע.

רופאים סבורים כי אם לאחד ההורים או לשניהם יש את המחלה, קיימת סבירות כי הילד יפתח אותה גם הוא. אמנם, ילדים עלולים להתלונן על כאב כללי, אך מומחים מסכימים כי אין להתעלם מהתסמינים ואין להתייחס אליהם כאל חלק טבעי מתהליך ההתבגרות.

התסמינים הבולטים של פיברומיאלגיה אצל ילדים כוללים:

בעיות שינה

ילדים הסובלים מפיברומיאלגיה עלולים להתלונן על בעיות שינה ומניעת שינה בתדירות גבוהה. בדרך כלל, עליהם להיאבק על מנת ליהנות משינה נכונה בלילה. כתוצאה מכך, במשך היום הם מתעייפים בקלות.

כאבים כלליים

ילדים הסובלים מפיברומיאלגיה חווים כאבים כרוניים בכל חלקי הגוף, כגון בכתפיים, בגב וברגליים. הכאבים עלולים להיות משולבים עם עקצוצים, תחושת צריבה או רגישות. סוגי כאב אלו נובעים בשל דלקת רקמות הגוף אשר נגרמת באמצעות המחלה.

חולשה מוגברת

עייפות וחולשה מוגברים הם התסמינים השכיחים ביותר לפיברומיאלגיה אצל ילדים. הם מותשים בקלות, ללא כל סיבה ממשית.

דיכאון

ילד עלול לחוות שינויים במצב הרוח, חרדה וחוסר עניין בפעילויות חברתיות או בלימודים, אשר עשוי להיות לא אופייני לאישיותו. בנוסף, הוא עלול לחוות חוסר ריכוז ולהיות מאובחן בטעות בהפרעת קשב וריכוז.

אבחון וטיפול

מכיוון שהתסמינים של פיברומיאלגיה דומים לבעיות רפואיות אחרות, קשה מאוד לזהות את המחלה בשלביה המוקדמים. בנוסף, לא ניתן לאבחן את המחלה בבדיקות מעבדה כגון בדיקות דם או בדיקות הדמיית רנטגן. לכן, רוב הילדים הסובלים מהמחלה, יבקרו אצל הרופא מספר פעמים לפני שתאותר המחלה.

על מנת לאבחן פיברומיאלגיה אצל ילדים, הרופא עשוי לבחון את התסמינים והרגישות בנקודות הכאב באמצעות הפעלת לחץ. קיימות אף שיטות אבחון נוספות על מנת לשלול בעיות רפואיות אחרות.

לאחר האבחון, הרופא עשוי לרשום תרופות נוגדות דלקת ותרופות אחרות על מנת לטפל בתסמינים. מלבד תרופות מרשם, טיפול קוגנטיבי התנהגותי עשוי לסייע למחלה, בנוסף להקפדה על תזונה נכונה.

במהלך הפגישות הטיפוליות, הילד עשוי ללמוד להתמודד עם התסמינים באמצעות טכניקות של חשיבה חיובית והרפיה. על ההורים לזכור כי תסמיני הפיברומיאלגיה אצל ילדים מחמירים באמצעות מתח נפשי ופיסי. לכן, על ההורים לגלות רגישות ולפקח על הילד בכל צעד ושעל.

אתר זה הוקם במטרה להעניק לגולשים ידע מקיף על אבחון וטיפול בפיברומיאלגה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן