שאלות נפוצות

שאלות נפוצותהאם יש קשר בין פיברומיאלגיה להריון?

כיום לא ידוע על בעיה של חולות פיברומיאלגיה להיכנס להריון, ורובן עוברות אותו בשלום ללא שינוי בסימני המחלה או בתחושת הכאב. עם זאת, במידה ומטפלים במחלה בתרופות יש לבדוק את השפעת התרופות על ההריון והאם קיים סיכון לעובר.

האם פיברומיאלגיה היא מחלה מדבקת?

פיברומיאלגיה אינה מחלה מדבקת, אלא מדובר במחלה שככל הנראה נגרמת על רקע עצבי ואינה יכולה לעבור בין אנשים שונים. מדובר במחלה אינדיוידואלית שקשורה בסף הכאב ומופעלת על ידי טריגרים שונים כמו לחץ נפשי או טראומה. ולכן, אין אפשרות שהמחלה תדבק או תעבור מאדם אחד לאחר.

האם עלול להתפתח לופוס אצל חולי פיברומיאלגיה?

קיים קשר בין מחלות ראומטיות (כמו דלקת פרקים ראומטית ולופוס) לפיברומיאלגיה, ואכן חולי פיברומיאלגיה נוטים יותר לחלות במחלות אוטואימוניות כמו לופוס.

חשוב לציין שמכיוון שהתסימנים של שתי המחלות דומים, קיים אתגר אבחנתי קשה ביותר במקרים של שילוב בין פיברומיאלגיה ולופוס, ועל הרופא המטפל להתייחס באבחנתו לשתי המחלות. עם זאת, לעתים נדירות לופוס מתפתח מפיברומיאלגיה, ומדובר בשתי מחלות מחלות עם מנגנונים נפרדים לחלוטין.

האם פיברומיאלגיה יכולה להופיע אצל ילדים?

למרות שמדובר במחלה שבדרך כלל מתחילה אצל נשים באזור העשור השלישי, גם ילדים יכולים לחלות בפיברומיאלגיה. שיעור הילדים הסובלים מפיברומיאלגיה הוא כ-1.3% והם סובלים מתסמינים דומים מאוד לאלה שקיימים במבוגרים.

האם יש קשר בין פיברומיאלגיה למאפיינים סוציואקונומיים?

ככל הנראה לא קיים קשר בין פיברומיאלגיה למצב סוציואקונומי, וסובלים מהתסמונת אנשים רבים מכל הרבדים הסוציואקונומיים.

האם שינוי תזונה יכול לעזור?

שינוי תזונה בהחלט יכול לעזור להקלה על הסימנים של פיברומיאלגיה. שמירה על אורח חיים בריא הכולל תזונה מאוזנת, המעטת צריכת אלכוהול והפסקת עישון עוזר להקלה על הסימנים השונים של המחלה. עם זאת, אין עדיין הוכחות חותכות לגבי השפעת התזונה על סימני המחלה.

מהם הסימנים הראשונים למחלה?

הסימנים הראשונים לפיברומיאלגיה הם כאב מפושט בראש ובגפיים המלווה לעייפות וחולשה כללית. מדובר בסימנים כלליים מאוד אך ראוי לציין שההרגשה הכללית רעה מאוד ובשלבים הראשונים למחלה קשה מאוד להתרכז וחווים קושי בביצוע פעולות פשוטות.

האם יש קשר בין פיברומיאלגיה ללחץ נפשי?

ידוע על קשר בין חומרת הסימנים של פיברומיאלגיה ובין השפעות פסכולוגיות בצורת לחץ נפשי – במצבי סטרס חולי פיברומיאלגיה מתלוננים על החמרת הסימנים. ככל הנראה, לחץ נפשי מוגבר גורם לרגישות יתר של הגוף ולהופעת הכאב בצורה מוגברת יותר.

כמו כן, בתקופות הלחץ חולים רבים מתלוננים על עייפות מוגברת ועל קושי רב יותר להתמודד עם המחלה. כחלק מהטיפול המוצע לחולי פיברומיאלגיה כלול גם טיפול להקלה על הלחץ, המושג על ידי תרגילי הרפיה שונים למשל הידרותרפיה, הנחיות לגבי אורח חיים נוח יותר והתייעצות עם מומחים לגבי הפחתת הסטרס ושיפור איכות החיים.

ראו גם:

זכויות חולי פיברומיאלגיה

אתר זה הוקם במטרה להעניק לגולשים ידע מקיף על אבחון וטיפול בפיברומיאלגה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן