תסמונת מפרק הלסת TMJ בקרב חולי פיברומיאלגיה

תסמונת מפרק הלסת TMJ בקרב חולי פיברומיאלגיהכאבים כרוניים בשרירים ובעצמות הגוף הינם חלק מהתופעות מהם סובלים חולי פיברומיאלגיה, אשר לעיתים מתלווה אליהם כאבים לא מוסברים בלסת ובפנים.

כאבים כאלו, נקראים תסמונת מפרק הלסת TMJ, אשר נמצאת בשכיחות גבוהה יותר אצל נשים בשנות העשרים והשלושים לחייהן. מהם הסימפטומים של תסמונת מפרק הלסת, כיצד ניתן לזהות אותה ואיך ניתן להתמודד איתה? לפניך כל הפרים.

מהי תסמונת מפרק הלסת TMJ?

הלסת בנויה משני מפרקים טמפורומנדיבולריים הכוללים בתוכם שרירים, עצבים וכלי דם, המחוברים אל הגולגולת של הראש משני צדי האוזניים. התפקיד של המפרקים הינו להניע את הלסת באמצעות סיבוב או באמצעות פתיחה וסגירה של הפה – כלומר, המפרקים הן אלו שמאפשרים אכילה, דיבור וגם פיהוק. תסמונת מפרק הלסת הינו מצב בו המפרקים הללו נפגעו בשל סיבות שונות, וכעת ישנו קושי בביצוע של פעולת המפרקים, המלווה בכאב.

מהן הסיבות לתסמונות מפרק הלסת?

לתסמונת מפרק הלסת TMJ  יכולות להיות סיבות שונות, ולעיתים קשה מאוד לשים את האצבע על הטריגר של התופעה, אך חוקרים מאמינים כי התסמונת לרוב מתעוררת בשל הסיבות שלהן:

פגיעה חיצונית בלסתות או במפרק, כמו תאונה.·

חריקת שיניים.·

דלקת במפרק

חולשה בשרירים. ·

מתח

מחלת פיברומיאלגיה או מחלה ראומטית אחרת.

מהם הסימפטומים של תסמונת מפרק הלסת?

אנשים אשר סובלים מתסמונת מפרק הלסת TMJ  לרוב יחווה כאב באזור מפרקי הלסת, אשר מלווה ברגישות יתר בפנים, תחושה של נימול, קולות של חריקה במהלך לעיסה או פתיחה וסגירה של הפה, קושי בפתיחה של הפה, כאבים באזור האוזניים, בחילה ולעיתים גם כאבים באזור שרירי הצוואר ואף הכתפיים.

כיצד מאבחנים את תסמונת מפרק הלסת?

האבחון של התסמונת לרוב נעשה אצל רופא השיניים, אשר מתפקידו לבחון את התפקוד של הלסת. הרופא יאבחן את מצב המפרקים ויבחן אם ישנה רגישות לכאבים. כמו כן, הוא אף יקשיב האם המפרקים חורקים בעת פתיחה וסגירה של הפה.

במקרים אחרים, יהיה צורך בצילום על מנת לשלול מצב של דלקת מקומית הגורמת לכאבים בלסתות ובפנים. הביקור אצל רופא השיניים הינו חשוב, בכדי לנסות ולאתר את הסיבה לתסמונת, וכמובן, לשלול תופעות שונות העשויות לגרום לתסמונת, גם כאשר מדובר בחולי פיברומיאלגיה.

כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת TMJ?

תסמונת מפרק הלסת הינה לרוב תסמונת זמנית, אשר יכולה להיעלם בדיוק כפי שהגיעה. במרבית המקרים ניתן להתמודד איתה באמצעים פשוטים, כמו אכילה של מזונות רכים, קומפרסים חמים על אזור הלסתות, הימנעות מכל פעולה העלולה לעייף או לאמץ את הלסתות, כמו לעיסת מסטיק, וגם מתן מנוחה בדיבור.

במקרים אחרים, בהם הכאבים אינם נעלמים, ייתכן ויהיה צורך להתאים סד לילה לשיניים, על מנת להקל על המתח של שרירי הלסת. כאשר מדובר בחולי פיברומיאלגיה, אשר חשופים יותר להיווצרות של כאבים כרוניים, מומלץ להתאים תוכנית טיפולים הכוללת בתוכה גם פעילות חיזוק של הלסתות וכן פעילות גופנית לחיזוק של שרירי הצוואר והכתפיים, אשר ביכולתם להקטין את העומס על מפרקי הלסתות.

תסמונת מפרק הלסת הינה מצב שכיח בקרב חולי פיברומיאלגיה, ובעיקר בקרב נשים הסובלות מהמחלה. יחד עם זאת, מומלץ מאוד לבצע בדיקה אצל רופא השיניים על מנת לשלול דלקת מקומית או פגיעה חיצונית ממקור בלתי מזוהה, על מנת להתאים את הטיפול הטוב ביותר. לרוב, ניתן להתמודד עם התסמונת באמצעים קלים ופשוטים, אך במידת הצורך, ישנה אפשרות להתאמת סד לילה לשינה, אשר יקל על הכאבים ויוריד את כמות המתח המצוי על מפרקי הלסת.

אולי יעניין אותך גם:

האם TENS יכול לסייע לחולי פיברומיאלגיה?

אתר זה הוקם במטרה להעניק לגולשים ידע מקיף על אבחון וטיפול בפיברומיאלגה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן