אימון שחייה מסייע לסובלים מפיברומיאלגיה

שחייהשחייה הינה פעילות גופנית אירובית הנעשית במים. בניגוד לפעילויות אירוביות יבשתיות השחייה משלבת את כל מערכת השרירים של הגוף, הן את החלק העליון ( הידיים, בית החזה, הבטן והגב) והן את החלק התחתון (הישבן והרגליים).

השחייה מומלצת לכל אחד והיא עוזרת לשמור על הבריאות ונחשבת לענף ספורט בטוח שאינו מפעיל לחץ על הגב או המרפקים ולכן טובה במיוחד לחולי פיברומיאלגיה.

מהי תסמונת פיברומיאלגיה?

פיברומיאלגיה הינה תסמונת דאבת השרירים. החולים בתסמונת זו מדווחים על כאבים מתפשטים וקשיון ברצועות השריר ובמפרקים ולרוב סובלים גם מעייפות ותשישות כרונית.

לתסמונת הפיברומיאלגיה יכולים להתלוות תסמינים בריאותיים רבים כגון: כאבי בטן עקב קשיים בעיכול, חוסר איזון הורמונלי, השפעות פסיכלוגיות כמו תחושות דיכאון וחרדה, עייפות ותשישות, כאבי ראש, מיגרנות ועוד.

פעילות גופנית בכלל ופעילות אירובית במיוחד מומלצת מאוד לחולי פיברומיאלגיה, מקלה על תחושות הכאב ועוזרת למנוע כאבים עתידיים.

היתרונות הטמונים בענף השחייה לחולי פיברומיאלגיה

לענף השחייה יתרונות רבים (מתוך “water fitness” – האגודה האמריקאית לשחייה):

שיפור כוח הסיבולת ואיזון מסת השרירים

שחייה מפעילה קבוצות שרירים שונות, מגדילה את נפח הריאות ומשפרת את מערכת הנשימה.

הפעילות מזרימה חמצן אל השרירים, מחזקת את המפרקים ומעניקה להם גמישות.

שילוב בין שלושה סוגי אימונים

בעת שחייה משתלבים יחד אימון אירובי, אימון כוח ואימון העובד על גמישותו של הגוף – אימונים אשר יחדיו יעילים להקלה על כאבי שרירים ומפרקים.

חיטוב הגוף ויציבה

שחייה עוזרת להפחית את העומס על עמוד השדרה, לחזק את מערכת השרירים ותורמת לתחושת הביטחון העצמי. הגוף מחוטב יותר ויציבותו משתפרת.

שיקום פציעות שרירים ומפרקים

כוח הציפה של המים מבטל את הלחצים המופעלים על הגוף בזמן פעילות על היבשה. לכן פעילות שחייה יעילה מאוד לסובלים מפיברומיאלגיה, מדלקות במפרקים, מבעיות גב, מעודף משקל וכדומה.

עזרה בשמירה על משקל תקין

חוסר פעילות יכול להוביל לעלייה במשקל. חולי הפיברומיאלגיה בשל כאבם עלולים להימנע מפעילות גופנית.

שחייה הינה פעילות עוזרת לשרוף יותר קלוריות מפעילות אירובית הנעשית על הקרקע ובעזרתה ניתן להגיע למקסימום תוצאת בזמן קצר יחסית.

שיפור מצב הרוח והורדת תחושות מתח וחרדה

רוב חולי הפיברומיאלגיה סובלים מתחושות דיכאון וחרדה. הן הפעילות הגופנית והן הסביבה של המים משחררים אדרופינים וכימיקלים שונים אשר מרימים את מצב הרוח ועוזרים במקרים של דיכאון. כמו כן סביבת המים עוטפים ומרגיעים ומפחיתים תחושות מתח וחרדה.

שיפור הכושר הגופני, תחושת חיוניות ויעילות

חלק מן החולים בפיברומיאלגיה סובלים מבעיות קשב וריכוז ותחושת עייפות ותשישות כרונית. שחייה עוזרת לאדם להתרכז, לחשוב בבהירות, לחוש רענן, חיוני, עירני, בעל כוח ובריא יותר.

לסיכום, שחייה נחשבת לפעילות אשר תורמת לבריאות, מעלה את איכות החיים ונמצאת מתאימה במיוחד לחולי פיברומיאלגיה.

ראו גם:

אימון ברטט לסובלות מפיברומיאלגיה

פעילות הרכיבה מסייעת לחולי פיברומיאלגיה

קרניו סקראל – שיטת טיפול לפיברומיאלגיה

טיפול בים המלח

אתר זה הוקם במטרה להעניק לגולשים ידע מקיף על אבחון וטיפול בפיברומיאלגה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן