סימני מחלת פיברומיאלגיה

סיפטומים של פיברומיאלגיהסובלים מכאבי שרירים ועייפות ממושכת? חוששים שאתם חולים בפיברומיאלגיה? פיברומיאלגיה מתבטאת בכאב מפושט בשרירי השלד המלווה בעייפות רבה ולעתים גם שינויים במצב הרוח ושינויים קוגניטיביים.

בנוסף, קיימות אצל חולי פיברומיאלגיה 18 "נקודות כאב" שהן מיקומים ספציפיים הרגישים יותר וגורמים להחמרת הכאב.

מלבד הכאב והתופעות הנלוות (כולל מספר תסמינים נדירים), פיברומיאלגיה לא גורמת לסימנים נוספים, ולא גורמת לשום שינוי בבדיקות מעבדה, הדמיה או פתולוגיה.

כאב מפושט

הסימן העיקרי והאופייני ביותר של פיברומיאלגיה הוא כאב שרירים מפושט. הכאב המדובר תופס שטח גוף רב ומערב את שני צידי הגוף.

למרות זאת, קיימים מקרים בהם פיברומיאלגיה מתבטאת דווקא בכאב ממוקם, המופיע בצוואר ובחגורת הכתפיים.

כאבי השרירים של פיברומיאלגיה מזכירים כאבי שרירים של שפעת ויוצרים תחושה של "כואב בכל הגוף". לעתים, הכאבים מגיעים גם למפרקים וגורמים להתנפחותם אך ללא סימני דלקת.

עייפות

מאפיין חשוב נוסף של פברומיאלגיה הוא עייפות כרונית שלא חולפת גם לאחר שינה עמוקה. העייפות מתבטאת בעיקר אחרי שמתעוררים או בשעות אחר הצהריים וגורמת לקושי רב בתפקוד היום יומי.

חולים רבים מתלוננים על כך שלמרות שישנו היטב, אינם מרגישים עירניים או רעננים והעייפות המדוברת מלווה אותם לאורך כל היום.

ברוב המקרים, חולי פיברומיאלגיה הם בעלי "שינה קלה", ומתעוררים בקלות בעקבות הכאב או בגלל סיבות אחרות.

בעיית העייפות היא בעיה קשה מאוד אצל חולי פיברומאלגיה שנאלצים להתמודד עם עייפות קשה המלווה בכאב רב, וכתוצאה התפקוד היום יומי שלהם יורד והם מתקשים בביצוע פעולות שונות במקום העבודה, חווים ריבים במסגרת המשפחתית והחברתית וסובלים ממצבי רוח קשים.

מצבי רוח ופגיעה קוגניטיבית

רוב הסובלים מפיברומיאלגיה עלולים לפתח גם מצבי רוח קיצוניים ושינויים ביכולת הקוגניטיבית.

מהצד הקוגניטיבי, חולים רבים מתלוננים על בעיות בריכוז וקושי רב בביצוע פעולות הדורשות זריזות או חדות מחשבה.

מבחינת מצבי הרוח, 30-50% מהחולים עלולים לחוות מצבים של דיכאון או חרדה שנובעים בעיקר מההסתגלות לאורח החיים החדש והשוני שעובר עליהם.

שינויי מצב הרוח והבעיות הקוגניטיביות משפיעים באופן משמעותי על אורח החיים של חולי פיברומיאלגיה, אך במקרים רבים מדובר בתופעות חולפות שנפסקות לאחר שמסתגלים למצב.

כמו כן, טיפול בנוגדי דיכאון או סוגים שונים של טיפול התנהגותי יכולים לשפר את המצב בצורה משמעותית ביותר ולהקנות לחולים שקט נפשי לזמן רב.

תלונות נוספות

חולי פיברומיאלגיה מתלוננים על סימפטומים נוספים שאינם ספציפיים. מדובר בסימנים כלליים שיכולים להופיע במגוון מחלות, וככל הנראה קשורים גם למצב הנפשי הירוד ולעייפות הממושכת.

אלה סימנים נדירים ביותר אך כאשר מופיעים עלולים להפריע מאוד ולהשפיע בצורה קשה על התפקוד היום יומי של החולים.

  • מיגרנות וכאבי ראש – תלונה נפוצה של חולי פירומיאלגיה היא מיגרנות וכאבי ראש. כמחצית מהחולים יסבלו מהתופעות האלה במהלך חייהם, וככל הנראה הן קשורות לעייפות המושכת ולמצב הרוח הרע.
  • סימנים של תסמונת המעי הרגיז – קיים קשר בין תסמונת המעי הרגיז לבין פיברומיאלגיה, וככל הנראה מדובר במחלות עם בסיס דומה הכולל תפקוד ירוד של מערכת העצבים הסנסורית המלווה באורח חיים לחוץ ומתוח. חולים רבים יפתחו סימנים המזכירים את תסמונת המעי הרגיז כמו שלשולים, עצירות, תלונות על כאבי בטן וכו'. מדובר במצב ידוע שככל הנראה חולף לאחר שהלחץ בחיים האישיים יורד ומידת הסטרס מופחתתת.
  • בעיות במערכת השתן – חולים רבים (ובייחוד נשים) מתלוננים על בעיות שונות במערכת השתן הכוללות בריחת שתן, כאב באגן וסימנים דמויי דלקת בשלפוחית השתן. מדובר בתלונות לא ספציפיות אך מפריעות מאוד להתנהלות יום יומית תקינה.
  • יובש בעיניים – תלונה נפוצה אצל חולי פיברומיאלגיה. ניתן לפתור זאת בקלות על ידי שימוש בטיפות עיניים והקפדה על תשומת לב למצב העיניים והרטבתן.
  • רגישות לכימיקלים – חולים רבים מתלוננים על סימנים דמויי אלרגיה במגע עם חומרים כימיים שונים, ללא תלונות על אלרגיה לפני הופעת המחלה.
אתר זה הוקם במטרה להעניק לגולשים ידע מקיף על אבחון וטיפול בפיברומיאלגה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן