ביופידבק לטיפול בפיברומיאלגיה – לטיפול מהיר ויעיל ללא כאב!

טיפול פיופידבק - בדקי, יכול להיות שזה יעזור לך!ביופידבק מומלץ כשיטת טיפול בפיברומיאלגיה, להפחתת המתח הנפשי הנלווה למחלה. שיטה זו להרפיית גוף ונפש משתמשת באלקטרוניקה על מנת למדוד את התגובות הקשורות למתחים בגוף. הרעיון מאחורי השיטה הוא שאנשים יכולים להשתמש במידע על התהליכים הפנימיים של גופם, וללמוד לשלוט בהם.

בשיטת ביופידבק, המטופל מחובר למכונה המודיע לו ולמטפל כאשר הגוף רגוע מבחינה פיסית. חיישנים מזהים מתח שרירים, קצב לב, דפוסי נשימה, וכמות זיעה שהופקה או טמפרטורת גוף. כל אחד מהיבטים הללו וגם יחד מעניקים למטפל מיומן בביופידבק את המידע לגבי למידת ויכולת המטופל להירגע.

טיפול ביופידבק מסייע משמעותית לסובלים מהתסמונת

המכשירים מדגישים ומגדילים אותות פיסיים ונפשיים בהם לא ניתן להבחין בשיטה אחרת. כתוצאה מכך, המטופל יכול להשתמש בתגובה חזותית או שמיעתית המוצבת בפניו במהלך הטיפול על מנת ללמוד כיצד לשלוט בתפקודי גוף מסוימים.

המטרה הסופית של טיפול ביופידבק היא להשתמש במיומנות זו מחוץ לקליניקת המטפל, כאשר המטופל נמצא בפני לחץ נפשי או פיסי אמיתי.

בכאבי פיברומיאלגיה, אדם יודע ש"לחץ אמיתי" הוא הכאב עצמו. יחד עם זאת, גורמי לחץ יומיומיים אחרים עלולים לגרום להתלקחות הכאבים. בשיטת הטיפול בביופידבק, המטופל לומד להגיב באופן בריא ללחץ הכרוני.

הביופידבק האלקטרוני מסייע לו לשליטה בקצב הלב, בלחץ הדם, לשפר דפוסי נשימה, להרגיע מטח שרירים ולהפחית את הכאב. מספר מחקרים שנערכו לאחרונה הוכיחו כי ביופידבק מפחית רגישות בנקודות מרכזיות בגוף ומשפר את התפקוד של חולי פיברומיאלגיה.

תהליך הטיפול בשיטה זו מאפשר למטופלים להגביר את מודעותם לתהליכים המורכבים המובילים לתסמיני המחלה המפריעים למהלך החיים. טיפול ביופידבק מציב את הדגש על הבנת ההיבטים הפסיכולוגיים של מאפייני המחלה, בשילוב עם שיטות הטיפול.

יעילות ביופידבק לטיפול בפיברומיאלגיה

רופאים סבורים כי ביופידבק שימושי לחולי פיברומיאלגיה במספר אופנים, בהתאם לתפקוד הגופני שלהם או אותות כאב הנמצאים תחת מעקב.

הדופק נוטה להיות גבוה יותר במחלה זו, היות ומרכז השליטה, הנקרא ההיפותלמוס, השולט על מערכת העצבים האוטונומית, אינו מתפקד כהלכה.

הצורה היעילה ביותר בשל ביופידבק לחולי פיברומיאלגיה היא שיטת EMG (electromyography). חלק משמעותי מהכאב במחלה נובע מהתכווצות שרירים, והטיפול מועיל ביותר להשגת הקלת הכאב. ברגע שהמטופל מבין כיצד "נראית" התכווצות שרירים, הוא יכול ללמוד, באמצעות הצג, שיטות התמודדות עצמיות להפחתת תסמיני הכאב, ולעקוב אחר ההתקדמות עם מכונת הביופידבק.

*

למרות שמומחים סבורים כי לא קיים כדור קסם המבריא לצמיתות את תסמיני פיברומיאלגיה, קיימת חוות דעת חיובית יותר ויותר על השפעות טיפולים אלטרנטיביים מסוימים המקלים על התלונות העיקריות של החולים, בהקשר של כאבים ועייפות.

בכל הנוגע למצב כרוני מורכב כגון פיברומיאלגיה, חולים צריכים לחקור מגוון נרחב של אפשרויות להקלת תסמיניהם והשגת שליטה על המחלה.

לעיתים קרובות יש לשלב מספר גישות כגון תרופות מרשם עם טיפולים אלטרנטיביים, כדרך היעילה ביותר להתמודד עם תסמיני המחלה.

ראו גם:

פיזיותרפיה בבית לסובלים מפיברומיאלגיה

טיפול בתא לחץ לחולי פיברומיאלגיה

אתר זה הוקם במטרה להעניק לגולשים ידע מקיף על אבחון וטיפול בפיברומיאלגה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן