מחלת הפיברומיאלגיה וקיום יחסי מין

כאבפיברומיאלגיה היא תסמונת המופיעה בקרב 2% מאוכלוסיית העולם ומרבית הלוקים בה, כ-95%, הן נשים.

נשים הסובלות מפיברומיאלגיה נרתעות מאוד ממגע ואינטימיות מחשש לכאב וסבל. מה שמוביל אותן לנטילת כדורים לטיפול בדיכאון מסוג SSRI כמו פקסיל וזולופט הידועים בתור מדכאי חשק מיני וכך נכנסות לתוך מעגל של כאב ותסכול.

פיברומיאלגיה מכונה בעברית "דאבת שרירים". שם זה, כמו שמה הלועזי של המחלה, מבטא למעשה את ההסתמנות העיקרית שלה- כאבים עזים בשרירים, בגידים וברקמות החיבור.

הכאבים מפושטים בכל הגוף, לעיתים חזקים יותר ולעיתים חזקים פחות, אך לעולם אינם נעלמים לחלוטין.

חולות פיברומיאלגיה יכולות לחוש כאב חזק מהמגע הקל ביותר, דבר שיוצר תסכולים רבים. לחולי פיברומיאלגיה יש רגישות בנקודות מסוימות. בכדי לאבחן את התסמונות צריכה להיות רגישות ב-11 נקודות לפחות מתוך 18 אפשריות.

פרט לכאבי שרירים, מאפיינים נוספים של המחלה הם עייפות כרונית, הפרעות בשינה, מעי רגיז ולעיתים גם תופעה של בריחת שתן.

פיברומיאלגיה ואינטימיות

הכאבים, המחלה וחוסר האפשרות לקבל ריפוי מלא מביאים לא אחת את הסובלים ממנה, ובעיקר את הסובלות ממנה למצבים של דיכאון ודכדוך.

לא אחת מספרות נשים החולות בפיברומיאלגיה כי הן נרתעות ממגע ילדן הבא לחבק אותן כיוון שהן חוששות שאפילו חיבוק יגרום להן לתחושת כאב. זוהי תחושה מאוד מתסכלת.

נשים הסובלות מפיברומיאלגיה נרתעות מאוד ממגע ואינטימיות מחשש כי הוא יסב להן כאב. מצב זה ורבים אחרים, גורמים לכך שחולות בפיברומיאלגיה נוטלות פעמים רבות כדורים לטיפול בדיכאון מסוג SSRI כמו פקסיל וזולופט.

תרופות אלה ידועות בכך שהן מפחיתות את הליבידו והחשק המיני, דבר שמוריד עוד יותר את רצונם של החולים לקיים יחסי מין.

אם זה לא מספיק, העייפות, החרדה והנוקשות שמלווים את המחלה, הופכים אפילו את המחשבה על קיום יחסי מין לבלתי נסבלת עבור החולים. ייתכנו אפילו מצבים של דחייה של בן הזוג שיוצרת תסכולים רבים גם אצלו.

איך בכל זאת ניתן לשפר את חיי המין?

יחסי מין הם דבר חשוב מאוד לצורך זוגיות תקינה. לא רק שקיום יחסי מין מעצים את הקרבה והאינטימיות בין בני הזוג, קיום יחסי מין גורם לגוף לשחרר חומרים כימיים הקרויים "אנדורפינים".

האנדורפינים פועלים כמו משככי כאבים טבעיים וכן עוזרים לשיפור מצב הרוח. לכן, על אף הקושי, חשוב ואפילו מומלץ לחולי פיברומיאלגיה שלא לוותר על קיום יחסי מין. ניתן לפנות לייעוץ במרפאה לתפקוד מיני או סקסולוג (כגון הניתן באתר feeling) על מנת למצוא פתרון באופן משותף בין שני בני הזוג.

תנוחות מסוימות יכולות לגרום להעצמה של הכאבים ויתכן וזה מה שמוביל את חולי הפיברומיאלגיה להירתע מקיום יחסי מין, אך לבעיה זו יש פתרון פשוט למדי.

לכל זוג יש תנוחה מסוימת או מספר תנוחות שבהן הם רגילים לקיים יחסי מין, אך אין אלו התנוחות היחידות בעולם. מומלץ לנסות תנוחות חדשות בהן יש פחות לחץ על האזורים הכואבים. אם למשל הכאבים מתמקדים בעיקר באזור הגב התחתון, התנוחה המיסיונרית או תנוחת "כפיות" יוכלו להקל על הכאבים.

גם טבילה קצרה של 15 דקות באמבטיה לפני קיום יחסי מין יכולה לשפר מאוד את ההרגשה. המים החמימים עוזרים לרכך אזורים נוקשים ולהפוך את הגוף לרפוי ומשוחרר יותר לקראת קיום יחסי המין. בדומה לאמבטיה, גם הנחה של קומפרסים חמים או כרית חימום על האזורים הכואבים יתנו אפקט דומה.

פיברומיאלגיה היא מחלה שנוטה להתפרץ בעקבות מתח ומצבי לחץ גורמים להחמרה שלה. ניהול של שגרת יום ואורח חיים רגועים יותר, יכולים להקל מאוד על התסמינים של המחלה ולהקל על קיום יחסי המין. תרגול קבוע של טכניקות הרפיה, נשימות עמוקות, תרגילי מדיטציה, שינה טובה, פעילות גופנית ותזונה נכונה יכול לשפר בצורה משמעותית את המצב ולשפר את חייהם של החולים.

אתר זה הוקם במטרה להעניק לגולשים ידע מקיף על אבחון וטיפול בפיברומיאלגה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן