אושרה תרופה לטיפול בפיברומיאלגיה – ליריקה

אושרה תרופה לטיפול בפיברומיאלגיה – ליריקהליריקה הידועה בשם פרגאבאלין היא תרופה אשר אושרה לאחרונה לטיפול בפיברומיאלגיה – מצב של כאב כרוני מופשט המופיע יחד עם סף רגישות נמוך לכאב.

לאחר שנים של שימוש במשככי כאבים לצורך טיפול במחלה אשר יעילותם מוטלת בספק, החוקרים ניסו למצוא תרופות ממשפחות אחרות על מנת לתת מענה ולהקל על הסימנים השונים אצל חולי פיברומיאלגיה.

מהי פיברומיאלגיה?

פיברומיאלגיה היא מחלת דאבת השרירים, זהו מצב כרוני של כאבים המאופיינים בהיותם מפושטים כאשר הסובלים ממנה מפתחים רגישות יתר לכאב מתמשך בנקודות מסוימות בגוף. אבחון המחלה מתבסס על איתור סימנים על ידי עיסוי באצבע המתבצע על ידי הרופא וכן על סמך דיווחים של החולה.

הקביעה הסופית להימצאות המחלה מסתמכת על צילומי רנטגן ובדיקות מעבדה במטרה לשלול מחלות בעלות תסמינים דומים כגון תת פעילות של בלוטת התריס או תשישות כרונית.

גורמים

פיברומיאלגיה עלולה להתפרץ כתוצאה מטראומה גופנית או נפשית או עקב מחלות זיהומיות קשות וארוכות. פגיעה בעמוד השדרה היא אחת הסיבות הנפוצות להתפרצות המחלה כאשר הטיפול בה כולל הקלה על הכאבים ושיפור איכות החיים אך אין מדובר בריפוי מלא שלה.

הליריקה נמצאה כיעילה למדי לטיפול בבעיה והיא בעלת פרופיל בטיחותי גבוה, מנגנון התרופה נותן מענה לתסמינים השונים של המחלה ומקל על הסבל מהכאב וכן על מצבים של הפרעות שינה ועייפות כרונית.

אופן פעולת התרופה

התרופה נספגת באופן מיטבי כאשר נוטלים אותה על בטן ריקה ולאחר שעה מזמן נטילתה היא מגיעה לריכוז המקסימלי. התרופה אושרה לשימוש על ידי ה- FDA והיא נמצאת בסל התרופות בישראל, התרופה מחייבת מרשם וניתנת בכמוסות במינונים שונים.

הליריקה נקשרת לתעלות האחראיות על כניסת ויציאת הסידן במערכת העצבים המרכזית ובאמצעות פעולת עיכוב ודיכוי של מוליכים עצביים האחראים על העברת מידע למערכת העצבים המרכזית הכוללת את עמוד השדרה והמוח היא מפחיתה את מעבר תחושת הכאב.

השפעות ותופעות לוואי

התרופה במקור משמשת לטיפול בכאב נוירופתי אצל חולי סוכרת ולמצבים של פרכוסים. התרופה מביאה לשיפור באיכות השינה כתוצאה מהפחתה בכאבים העזים שהחולים חווים בלילה. את התרופה נוטלים בכדור לפני השינה ובמקרים מסוימים ממליץ הרופא על נטילת כדור נוסף ביום.

במקרים רבים השימוש בליריקה משתלב עם תרופות נוספות אשר נותנות מענה להיבטים אחרים של המחלה. ההסתגלות לתרופה אורכת מספר שבועות ומנגנון הדיכוי העצבי שבה עשי להשפיע על מערכות אחרות בגוף ולגרום לתופעות לוואי אשר אינן שכיחות אולם עשויות לכלול:

  • עייפות וסחרחורת – התרופה עשויה לגרום לעייפות במהלך היום ולכן מתבקשים המטופלים להימנע מנהיגה ומהפעלת מכונות בשלב הראשון של הטיפול התרופתי. דיווחים רבים מצביעים על ריבוי תאונות ופציעות בקרב המשתמשים בתרופה במיוחד בתחילת התהליך.
  • מערכת העיכול – התרופה עלולה לגרום לבחילות, הקאות ושלשולים אשר לרוב חולפים לאחר זמן קצר של הסתגלות לתרופה.
  • סימנים נוירולוגיים – סימנים לבלבול, הזיות, הפרעות בדיבור, טשטוש בראיה ודמנציה עלולים להופיע בתחילת הטיפול כמו גם בעיות בשיווי המשקל ותחושת נימול וכאבים שונים בגוף.
  • עלייה במשקל – תופעה המתרחשת בחלק מהמטופלים לצד התנפחות של הגוף, הסיבה כנראה טמונה בתיאבון מוגבר המתעורר עם תחילת הטיפול.
  • הפרעות נשימה – קוצר נשימה המתבטא בצפצופים ובקשיי נשימה אשר חולפים בדרך כלל בתוך מספר ימים, מדובר בתופעת לוואי נדירה.

תקווה חדשה

מחקרים שונים אשר נטלו בהם חלק כ-3,500 נבדקים הראו כי התרופה יעילה וביאה להקלה מהירה ומתמשכת בתחושת הכאב החל מהשבוע הראשון לטיפול. במקביל המטופלים מדווחים על שיפור ניכר בהפרעות השינה המאפיינות את המחלה ובתפקוד היומיומי, התרופה אינה כוללת תופעות לוואי האופייניות לתרופות נגד דיכאון. לאחר אישור התרופה, חולי הפיברומיאלגיה מקווים להורדת מחירי התרופה בארץ אשר תאפשר שימוש בתרופה לכל מי שסובל מהמחלה.

אתר זה הוקם במטרה להעניק לגולשים ידע מקיף על אבחון וטיפול בפיברומיאלגה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן