התמודדות עם הפלה לסובלות מפיברומיאלגיה

התמודדות עם הפלה לחולות פיברומיאלגיהפיברומיאלגיה היא תסמונת הפוגעת בעיקר בנשים ובאה לידי ביטוי בכאבי שרירם חזקים ותשישות כרונית.

אין ספק כי עבור נשים אלה, ההתמודדות עם הפלה, התמודדות קשה לכל אישה הן מבחינה פיזית והן מבחינה נפשית, היא קשה אפילו יותר. התשישות והכאבים הנובעים מהמחלה מצטרפים לכאבים ולדכדוך עד כדי דיכאון הנובעים מההפלה.

האם הפלה שכיחה יותר בקרב הסובלות מפיברומיאלגיה?

לא נמצא קשר ישיר בין פיברומיאלגיה לבין הפלות, אך עם זאת, כיוון שפיברומיאלגיה יכולה לבוא לידי ביטוי גם בתחושת לחץ, דיכאון, עייפות ועוד, היא יכולה להשפיע באופן לא ישיר גם על ההיריון ולגרום למצב של הפלה מוקדמת.

מה גם שבזמן היריון ההוראה נכון לעכשיו היא לא ליטול את התרופה לפיברומיאלגיה אשר לא בזמן היריון  נלקחת על בסיס יומיומי ותורמת משמעותית לשיפור המצב. הקשיים והכאבים המוגברים וחולשה בגלל שינה לא איכותית יכולים להעלות את הסיכוי גם להפלה מוקדמת.

מהי בדיוק פיברומיאלגיה?

רק לאחרונה הוגדרה פיברומיאלגיה כמחלה. במשך שנים התלוננו נשים על תסמיני המחלה אך לא קיבלו מענה בצורת אבחון. פיברומיאלגיה מתאפיינת בכאבי שרירים מפושטים, כאבים חדים או תחושת שריפה.

כיוון שהכאבים מחמירים בלילה, במיוחד עם הניסיון להירדם, היא מקשה מאוד על הירדמות וגורמת לשינה לא איכותית. בעקבות זאת נשים אלה סובלות גם מעייפות ותשישות כרונית, מה שעוד יותר מחליש את הגוף ומגביר את הכאבים במעגל קסמים שלא פשוט לפרוץ אותו.

כיצד מאובחנת פיברומיאלגיה?

פיברומיאלגיה מאובחנת בעיקר על סמך תיאורה של המטופלת. אין עד היום בדיקת מעבדה שמאבחנת כי מדובר חד משמעית בפיברומיאלגיה. כל הבדיקות שנעשות נועדו למעשה לשלול אבחנות אחרות. בעבר היתה בבדיקה נעשית באמצעות לחיצה על 18 נקודות שהוגדרו כרגישות אצל הסובלות מפיברומיאלגיה.

אם ב- 11 מתוך 18 הנקודות נראתה רגישות, אותה האבחנה תהיה פיברומיאלגיה. היום אופן הבדיקה שונה ומדובר על שילוב של שני מדדים: מספר האזורים בהם חש החולה בכאבים ובנוסף נוכחות וחומרה של תסמינים נלווים כמו הפרעות בשינה, בריכוז, כאבי בטן ועוד.

האם ישנו טיפול לפיברומיאלגיה?

היום, לאחר התפתחות רבה בתחום ישנה תרופה המיועדת לפיברומיאלגיה ונקראת ליריקה. התרופה נלקחת לקראת שינה ומאפשרת שינה איכותית ורציפה ללא תחושת כאבים.

כפי שציינו קודם, עדיין לא נעשו די מחקרים על התרופה בכדי לדעת האם היא מזיקה לעובר. לכן ההנחיה היום עבור נשים בהיריון היא לא ליטול את התרופה.

התמודדות עם הפלה לנשים עם פיברומיאלגיה

עבור כל אישה ההתמודדות עם הפלה היא לא פשוטה הן מבחינה פיזית והן נפשית. לא משנה באיזה מצב האישה נמצאת, האם היא ביצעה הפלה בכדורים או בשאיבה, עדיין המצב הנפשי עלול להחמיר את כאבי הפיברומיאלגיה. עבור נשים עם פיברומיאלגיה ההתמודדות קשה עוד יותר בגלל כאבי המחלה הנוספים לכאבים שישנם בעקבות ההפלה, עייפות ותשישות כרונית ונטיה לדיכאון. איך להתמודד עם ההפלה?

  • מנוחה: מנוחה מומלצת לכולם לאחר הפלה, ונשים עם פיברומיאלגיה צריכות מנוחה רבה עוד יותר. המנוחה מסייעת לגוף לשקם את עצמו מבחינה פיזית וגם מרגיעה מבחינה נפשית.
  • עיסויים: עיסויים יכולים להקל מעט על הכאבים ולהרגיע בלי קשר למצב המיוחד של התמודדות עם המחלה ועם מצב של הפלה ביחד.

לא ידוע עדיין ממחקרים על קשר ישיר בין פיברומיאלגיה לבין הפלה. עם זאת, יתכן שהסימפטומים של המחלה הגורמים לחולשה של הגוף יכולים להיות גורם מקדם להפלה.

לכל אישה התמודדות עם הפלה אינה קלה. כאשר אל הכאבים "הרגילים" של ההפלה נוספים גם תסמיני הפיברומיאלגיה ההתמודדות מאתגרת עוד יותר.

חשוב לנוח מנוחה רבה עד כמה שאפשר ולחזור בהדרגה על פי הנחיית הרופא לתרופות העוזרות להתמודד עם המחלה שהופסקו לתקופת ההיריון.

אתר זה הוקם במטרה להעניק לגולשים ידע מקיף על אבחון וטיפול בפיברומיאלגה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן