טיון דביק לטיפול טבעי בפיברומיאלגיה

טיון דביקצמחי מרפא שונים, לרבות כאלה הגדלים בארץ ישראל, יכולים לסייע במניעה ובטיפול בתסמינים של מחלות שונות.

אחד הצמחים המפורסמים ביותר ויש אומרים מהיעילים ביותר הצומחים בארץ ומשמשים למטרות ריפוי הוא הטיון הדביק.

עדויות של חולים בפיברומיאלגיה מדווחות על שיפור ניכר בתסמינים בעקבות השימוש בצמח זה, בחלק ניכר מהמקרים.

בעבר נהוג היה לכנות את תסמונת הפיברומיאלגיה (בקיצור – פיברו) בכינוי המזלזל מחלת היאפים. עם השנים, גברה המודעות לקיומה של תסמונת בעלת מאפיינים ממשיים, לא פסיכוסומטיים ולא רגשיים במהותם.

ישנם סימנים רבים שעל פיהם יכולים רופאים ומרפאים לאבחן את התסמונת וחולים מאובחנים יכולים להיות בני גילאים שונים ומאופיינים ברקע שונה מבחינה סוציואקונומית. אך לא משנה מהו הגיל או מהו הרקע, טיפול טבעי בשילוב הטיון הדביק בהחלט יכול לסייע מכמה וכמה בחינות.

דלקות וכאבי מפרקים

הטיון הדביק הינו סוג של שיח קטן הגדל בישראל ושגשג בעבר בעיקר באדמת ביצות. כיום, ניתן למצוא אותו גם באזורים לחים פחות, אפילו בצידי כבישים, לצד יישובים שונים, באזור שבו תעלות השקיה ועוד. הצמח הצנוע למראה נמצא כיעיל ביותר לטיפול במגוון מחלות ותסמינים, לרבות כאבי מפרקים ודלקות שונות.

מכיוון שבקרב לא מעט חולי פיברומיאלגיה קיים גם האלמנט של כאבים במפרקים (לצד כאבים אחרים) ויש גם אלמנט של דלקות (למרות שהוא נחשב לאלמנט פחות מרכזי במחלה), צמח הטיון הדביק בהחלט יכול לספק הקלה ולהפחית תהליכים דלקתיים משניים.

מטפלים טבעיים ממליצים לחולים להשיג הקלה במצבם באמצעות שילוב של פעילות גופנית מתאימה, לרבות פעילות אירובית לחיזוק הלב ושיפור תפקודי ריאות. נמצא שיש לכך השפעה מבורכת בהיבטים רבים. משום כך, ראויה לציון העובדה שהטיון הדביק מסוגל לסייע בהרגעת הגוף לאחר פעילות מאומצת וטיפול בכאבים, התכווצויות ודלקות הנובעות מפעילות יתר. יש לציין שברפואה הטבעית מרבים להשתמש במרחקות של הטיון שניתן למרוח על גבי אזורים מודלקים או כואבים.

כאבים כלליים וממוקדים

הטיון הדביק מכונה פעמים רבות בשם מלך צמחי המרפא ובמשך דורי דורות הוא נערץ על ידי הערבים שהתגוררו בארץ והכירו רבים מצמחי המרפא. מלבד משחה, קיימת האפשרות להכין חליטה מהעלים ובנוזל שמתקבל ניתן להרגיע מקומות כואבים בגוף באופן אפקטיבי מאוד.

על פי מומחים לרפואה טבעית ולצמחי מרפא, הצמח האמור מסוגל לסייע בטיפול בעשרות רבות של מיני כאבים ומחלות ויש טענות שהוא שימש בעבר אפילו חולים שסבלו משיתוק מקומי ובעיות במערכת העצבים. מה שברור הוא שיש לו יכולת להתמודד עם מצבים של כאב כללי ולא רק כזה הנובע ממקור ברור של פציעה או חבלה. הסובלים מפיברומיאלגיה שהתנסו בשימוש בצמח מדווחים על שיפור ניכר ברמות הכאב, הן באופן כללי והן בנקודות ממוקדות בגוף. לא פחות חשוב מכך – יש לו גם סגולות של הרגעת מתח ויצירת תחושת שחרור.

השריית שינה ומנוחה

מלבד סימפטומים של כאבים שונים, רבים מחולי פיברומיאלגיה סובלים גם מאי שקט מתמשך, קושי להירדם, מועקה נפשית, נדודי שינה ותשישות. לצד צמחי מרפא טבעיים נוספים, מסוגל הטיון הדביק לסייע גם בהיבטים אלה. מלבד יכולתו להרגיע שרירים כואבים, לרפא דלקות ולשכך כאבים, הוא מסייע לסובלים מנדודי שינה ועייפות כרונית.

דרך טיפול מומלצת ומקובלת היא לעשות שימוש בתמציות הצמח לא רק בצורה של חבישות מקומיות או משחות אלא גם בצורה של עיסוי. למרות שריחו של הצמח עז למדי הוא מסוגל להשקיט את הנפש, לסייע בהפחתת מועקה ואף משפר את הדם ומסייע בתהליך העיכול. לכל אלה יש משמעות מבורכת בהקלה משמעותית לחולים.

אתר זה הוקם במטרה להעניק לגולשים ידע מקיף על אבחון וטיפול בפיברומיאלגה.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן